UMCS w Nowym Jorku: Podpisali list intencyjny. Nasi studenci będą mogli uczyć się w USA

kultura
kultura
Wojciech Nieśpiałowski
List intencyjny dotyczący współpracy, która przewiduje w przyszłości m.in. wymianę studentów i wykładowców już podpisany.

Podpisali go rektorzy lubelskiego UMCS i Uniwersytetu w Nowym Jorku oraz prezydent Lublina.

– Do tego, żeby dynamicznie rozwijać Lublin i nasz region, potrzebne są dynamicznie rozwijające się uczelnie – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – To porozumienie otwiera nową płaszczyznę tego rozwoju.

Zdaniem rektora UMCS, do rozwoju uczelni konieczne jest międzynarodowe otwarcie. – Nauka nie zna teraz granic. Chciałbym, żeby tych granic nie miały też wymiany studentów. Żeby nasi studenci mogli studiować na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, w krajach zachodnich i wschodnich – powiedział prof. Andrzej Dąbrowski.

– Dzięki takim porozumieniom nasza młodzież zyskuje możliwość zdobywania i pogłębiania wiedzy na tak znakomitych uniwersytetach, jak ten w Nowym Jorku – dodał rektor UMCS.

– Mam nadzieję, że najlepsi studenci z Polski, z Lublina będą mogli studiować na naszym uniwersytecie – mówi prof. Ulrich Baer, prorektor Uniwersytetu w Nowym Jorku – Jak powiedział rektor Dąbrowski, edukacja uniwersytecka musi być międzynarodowa. Dzięki takim porozumieniom będą do nas mogli przychodzić najlepsi studenci z całego świata. A to oni będą za 20 lat zmieniali świat. To inwestycja w naszą przyszłość.

List intencyjny jest pierwszym krokiem. Kolejne to porozumienia dotyczące wspólnych zespołów doradczych i wspólnych programów edukacyjnych UMCS i NYU, które mają obejmować również wymiany studentów oraz pracowników.

Ilu lubelskich studentów będzie mogło uczyć się w Nowym Jorku? – Zdecyduje rekrutacja. Jeżeli przejdzie ją pięciu studentów, to pięciu. Jeżeli stu, to stu – wyjaśnił prof. Baer. Będą liczyły się wyniki z rodzimej uczelni, egzamin wstępny m.in. z języka angielskiego i argumentacja, dlaczego chce się studiować w Nowym Jorku.

Całe przedsięwzięcie wesprze powołana z tej okazji Fundacja Biosyntec Energaaz. – Naszym zadaniem będzie pomoc młodzieży z Polski w studiowaniu w USA – zapowiada Iman Emani, prezes fundacji. – Chcemy stworzyć m.in. specjalny system stypendialny.

Czytaj też: UMCS w Nowym Jorku. Rekrutacja za rok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie