Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS stara się o pieniądze na remonty czterech zabytkowych budynków

Redakcja
Na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zapadła decyzja o remoncie czterech zabytkowych lubelskich obiektów, których właścicielem jest uczelnia.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

- Senatorzy podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na realizację inwestycji pod nazwą: „Rewitalizacja wraz z adaptacją na cele kulturalne zabytkowych obiektów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” – informuje Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. – Odbędzie się ona w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 – dodaje.

Senat UMCS zgodził się na zabezpieczenie środków niezbędnych do pokrycia wkładu własnego wynoszącego 15 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu o wartości kosztorysowej ponad 21 mln zł brutto.

- Jeżeli chodzi o ten projekt – precyzuje Aneta Adamska - warto zaznaczyć, że jest to dopiero faza aplikacji. Ogólna kwota na konkurs to ok. 300 mln zł na cały kraj, a więc np. tylko 10 dużych projektów ma szanse otrzymać dofinansowanie.

Realizacja projektu została przewidziana od II kwartału 2014 r. do II kwartału 2016 r. i uzależniona jest ona od wyników konkursu w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.

- Rewitalizacja ma polegać na remoncie budynków – wyjaśnia Aneta Adamska - wraz z adaptacją części pomieszczeń na działalność kulturalną poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia. Przewidujemy np. remont tynków wewnętrznych i elewacji, remont i wymianę stolarki okiennej, remont powłok malarskich na tynkach i elementach sztukatorskich, wymianę pokrycia dachowego, remont schodów itp. – dodaje.

Do rewitalizacji w ramach realizacji przedmiotowego projektu przewidziane zostały:

  • PAŁAC GUBERNIALNY (plac Litewski 5), uznawany za jeden z najpiękniejszych pałaców miasta – to budynek w stylu neoklasycystycznym, wykonany według projektu Juliana Ankiewicza. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym wzniesiony z przeznaczeniem dla władz guberni lubelskiej, bowiem dotychczasowa ich siedziba – sąsiadujący z nim Pałac Lubomirskich – stał się w drugiej połowie XIX wieku już niewystarczający, aby zabezpieczyć potrzeby rosnącej biurokracji. Planowano w jednym pomieszczeniu umieścić wszystkie wydziały Rządu Gubernialnego. Budowę zaplanowano na terenie dawnych ogrodów i cmentarza kościoła oo. Bonifratrów. Po I wojnie światowej umieszczono tam biura sztabu Dowództwa Okręgu II Korpusu WP i agendy Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast po II wojnie światowej opuszczony przez okupacyjne władze niemieckie budynek przeszedł na własność nowo powstałego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Obecnie obiekt przeznaczony jest na siedzibę Instytutu Psychologii UMCS

  • PAŁAC LUBOMIRSKICH (zwany także, ale mylnie Poradziwiłowskim, plac Litewski 5) – to obiekt zbudowany w drugiej połowie XVI wieku przez wojewodę lubelskiego Mikołaja Firleja. W 1683 r. stał się on własnością rodu Lubomirskich. Wtenczas to pałac został gustownie przebudowany w stylu barokowej rezydencji, a w pracach uczestniczył architekt Tylman z Gameren. Kolejni właściciele obiektu – Sanguszkowie – więcej przebywali w swej lubartowskiej rezydencji, więc pałac popadał powoli w ruinę, zaś w czasie konfederacji barskiej uległ on spaleniu. Rodzina Szeptyckich, do której należała budowla w XVIII wieku, też nie zatroszczyła się o nią skutecznie, zaś burmistrz Beniamin Finke, który odkupił pałac, przekazał go na własność rządowi. Wtenczas obiekt przeznaczono na siedzibę Komisji Województwa Lubelskiego, rozbudowując go i nadając mu neoklasycystyczny charakter. Zaś po pożarze w 1829 roku i późniejszej odbudowie nabrał on widocznych do dnia dzisiejszego cech neorenesansowych. Po odzyskaniu w 1918 roku niepodległości budynek przejęło wojsko, a po II wojnie światowej przekazano go Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. Obecnie mieści się w nim Wydział Politologii.

  • SZKOŁA WOJEWÓDZKA LUBELSKA (ul. Narutowicza 12) – to okazały gmach, który powstał w 1859 roku wg projektu Antoniego Sulimowskiego na placu należącym pierwotnie do zakonu brygidek. Początkowo szkołą kierował Józef Skłodowski, dziadek przyszłej noblistki i patronki uniwersytetu - Marii Curie-Skłodowskiej. Do czasów odzyskania niepodległości mieściło się tam męskie – Gimnazjum im. Stanisława Staszica, a okresowo znajdowały się w budynku również pomieszczenia Sądu Apelacyjnego. Przed II wojną światową w latach 1933-1939 zlokalizowane było tu żeńskie Gimnazjum im. Unii Lubelskiej, Obecnie swoją siedzibą przy ul. Narutowicza ma Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS

  • DWOREK KOŚCIUSZKÓW w dzisiejszym Ogrodzie Botanicznym – istniał już od początku XVIII wieku, ale własnością starosty krzemienieckiego Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza – inicjatora insurekcji w 1794 roku, stał się on dopiero w drugiej połowie wieku. Obiekt przechodził z rąk do rąk, aby w 1819 roku znaleźć się w posiadaniu współtwórcy wolnomularzy i właściciela majątku Sławin Pawła Wagnera. Pomimo, że wraz z odkryciem w najbliższej okolicy dworku źródeł mineralnych i początkiem funkcjonowania uzdrowiska, funkcja obiektu wzrosła, to jednak konkurowanie z pobliskim Nałęczowem nie miało sensu. Wkrótce majątek, wówczas już Stanisława Mędrkiewicza, uległ rozdrobnieniu, a UMCS w 1950 roku odkupił jego pozostałości wraz z Dworkiem Kościuszków. Po gruntownej renowacji w końcu lat 60. XX wieku obiekt jest dziś siedzibą dyrekcji Ogrodu Botanicznego, zaś jego reprezentacyjny charakter wykorzystywany jest przez UMCS jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto