Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Stary w Lublinie według studentów (wideo)

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Czescy i węgierscy Studenci, którzy przyjechali na warsztaty do Lublina mają mnóstwo pomysłów na renowację Teatru Starego. Dzisiaj je prezentowali.

Żacy podzielili się na dwie grupy. W pierwszej pracowały trzy studentki z Budapesztu. Przyznały, że Teatr Stary to dla nich wyzwanie. - Mamy przed sobą bardzo mały budynek i musimy w nim pomieścić całe techniczne wyposażenie nowoczesnego teatru – tłumaczy Csilla Zsarkó. – Poza tym ilość widzów, jaka mogłaby się tutaj zmieścić, jest ograniczona, więc i wpływy wykorzystania budynku nie mogą być duże – podkreśla.

Postawiły więc na coś, co odróżniłoby ten teatr od innych i przyciągnęło gości. - Przy stolikach ustawionych na widowni, można by było w czasie przedstawień jeść i pić – proponuje Krisztina Fehér.

Piątka Czechów miała odważniejsze pomysły. Postanowili dobudować do teatru nowoczesny przedsionek, w niczym nie przypominający dawnej architektury. - Moglibyśmy umieścić w nim schody, a nawet windę – mówi Boris Kaňka z Liberca.

Wszystko, co wiąże się z historią Teatru Starego, czescy studenci postanowili umieścić na najniższej kondygnacji. - W piwnicy powstałaby galeria z tym, co wydobyli archeolodzy podczas prac przy teatrze – proponuje Eva Hubiĉková z Pragi. - Moglibyśmy umieścić tam także bar. Spod jego szklanej podłogi byłoby widać zarysy dawnych murów – podpowiada Tereza Komárková z Liberca.

Najbardziej oryginalny projekt zakładał przebudowę przestrzeni między teatrem a innymi budynkami. – Byłem naprawdę pod wrażeniem Carnavalu Sztukmistrzów – przyznał Matýsek Görner z Pragi. – To była dokładnie ta energia, której miasto potrzebuje. Pomysł jest więc taki, żeby wokół teatru zbudować coś na wzór namiotu cyrkowego – tłumaczy.

Chociaż plany przebudowy Teatru Starego są już gotowe, studenci zaprosili na spotkanie Halinę Landecką, lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Jak sami mówili, ten obiekt jest mały. Mógłby pełnić ciekawe funkcje, ale wtedy pojawia się kwestia, na ile byłoby to opłacalne – powiedziała po obejrzeniu projektów. - Interesujące były pomysły grupy czeskiej. Skoro możliwe było wybudowanie piramidy w Luwrze, to może mogłoby powstać i takie dodatkowe foyer – zażartowała.

Projekty studentów trafią na stronę www.theatre-architecture.eu. To serwis internetowy trzyletniego, międzynarodowego projektu Theatre Architecture in Central Europe, którego częścią były lubelskie warsztaty.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto