Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukaj w Archiwach! Ich zbiory są coraz większe!

Marcin Jaszak
Fot. Archiwum Państwowe w Lublinie
Ponad 930 tysięcy nowych skanów dokumentów opublikowano w ubiegłym roku Archiwum Państwowe w Lublinie w serwisie Szukaj w Archiwach. Zbiory powiększają się roku na rok, a my dzięki temu możemy oddać się historycznej pasji lub zmienić się rodzinnych genealogów.

Archiwum Państwowe w Lublinie podsumowało ubiegły rok. Jedno ze sprawozdań to lista materiałów archiwalnych, które Archiwum opublikowało w serwisie Szukaj w Archiwach w 2023 roku. Lista liczy dokładnie 7210 pozycji, na które składają się łącznie 930772 skany z Archiwum Państwowego w Lublinie oraz oddziałów zamiejscowych, z Chełma, Kraśnika i Radzynia Podlaskiego. Aktualnie APL prezentuje tam dokładnie 6114807 skanów.

- Dokumenty, które opublikowaliśmy w ubiegłym roku dotyczą przede wszystkim okresu staropolskiego, ponieważ mieliśmy na uwadze zabezpieczanie tego najstarszego historycznego zasobu. Weszły tu również w skład skany dokumentów z Archiwum Ordynacji Zamojskiej. Te z kolei są dla nas priorytetowe, ponieważ Archiwum Ordynacji Zamojskiej zostało w 2021 roku wpisane na krajową listę UNESCO. Oczywiście bardzo duża część skanów to akta stanu cywilnego, bardzo przydatna do poszukiwań genealogicznych. To trzy główne zespoły archiwalne, ale wśród nich znalazły się też inne zespoły – tłumaczy Michał Zawada kierownik Oddziału Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego APL w Lublinie.

Wszystkie te dokumenty znajdziemy w serwisie Szukaj w Archiwach. Jest tam wiele innych ciekawych archiwaliów, w tym zdjęcia, mapy, księgi sądowe, rękopisy czy stare ryciny.

Oto część jednego z wpisów akt stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Katedralnej św. Jana w Lublinie.

„… Działo się w Lublinie dnia szóstego stycznia tysiąc dziewięćset osiemnastego o godzinie czwartej po południu. Stawiła się: Marianna Skubiszewska, meldująca, lat czterdzieści licząca, w Lublinie zamieszkała, w obecności Józefa Szydłowskiego, stróża i Aleksandra Sternika, kontrolera, okazała nam... ”.

Jeśli jesteście ciekawi, co okazała urzędnikom pani Marianna, to zerknijcie na stronę: www.szukajwarchiwach.gov.pl

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto