Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolna fabryka wyobraźni

Goral Konrad
Goral Konrad
Czasy, kiedy uczniowie siedzieli w ławkach i wykuwali wzory na pamięć powoli odchodzą do lamusa. Szkoły starają się zainteresować dzieci nauką w coraz oryginalniejszy sposób.

Tak jest w Szkole Podstawowej nr 40 im. Leona Kruczkowskiego w Lublinie. – W naszej świetlicy wprowadzamy nowe techniki prawidłowego rozwoju wyobraźni – mówi wychowawczyni Małgorzata Kolanowska. – Dzieciaki wyklejają, kolorują, śpiewają i uczestniczą w wielu zabawach ogólno rozwojowych.

Świetlica tętni życiem. – Największym zainteresowaniem wśród naszych wychowanków cieszy się „Bystre oczko”, gra planszowa wpływająca na spostrzegawczość i refleks. Polega ona na szybkim wskazaniu na planszy przedmiotu, który wcześniej wylosował kolega. Kto pierwszy, ten wygrywa – opowiada Kolanowska. – Dosyć często dzieciaki grają w szachy, według swoich zasad – śmieje się.

Młodzi świetliczanie biorą także udział w zajęciach teatralnych, muzycznych i konkursach plastycznych

– Od czasu do czasu przygotowujemy przedstawienia, spektakle z udziałem maluchów – mówi wychowawczyni Jolanta Wnuk-Kurowska. – Pomagamy rozwijać naszym podopiecznym talenty plastyczne. Najlepsze prace przez nich przygotowane wysyłamy na konkursy. Jest to doskonały sposób motywowania zerówkowiczów – dodaje.

W wolnym od nauki czasie, maluchy oglądają kreskówki i filmy oraz słuchają bajek czytanych przez wychowawców. – Pobudzanie wyobraźni od najmłodszych lat jest bardzo ważne. Z tego biorą się marzenia, które ma każdy. Z marzeń cele, do których realizacji każdy dąży – tłumaczy Kolanowska.

Afryka nie jest taka dzika

Kto nie radzi sobie z matematyką, ten może skorzystać z pogotowia matematycznego. Nauczyciele tłumaczą uczniom matematyczne zagadki, a także zachęcają do zabawy w afrykańską grę Awale. Tak długie przerwy mijają uczniom Szkoły Podstawowej nr 28. – Grę Awale zobaczyłam w czasie podróży po Burkina Faso w Afryce – opowiada Grażyna Kozina, nauczycielka matematyki, dzięki której gra trafiła do szkoły. – Tam grają w nią i dorośli i dzieci. Zaciekawiły mnie jej zasady podobne nieco do szachów. Postanowiłam zabrać grę do Polski.

Tak hebanowe pudełko i nasiona jako żetony trafiły do uczniów. – Gra polepsza koncentrację i pomaga dzieciom w opanowaniu działań matematycznych na liczbach dodatnich i ujemnych. Aby wygrać, uczniowie muszą myśleć perspektywicznie, przewidywać ruch przeciwnika i planować swoje posunięcia. – tłumaczy nauczycielka.

Awale to gra dla dwóch osób, której celem jest zebranie jak największej liczby żetonów. Gracze poruszają się po drewnianej planszy. Zgodnie z zasadami wyjmują bądź wkładają żetony do zagłębień w planszy. – Zainteresowanie był tak duże, że postanowiliśmy zrobić polską wersję gry – opowiada Grażyna Kozina. – Stolarz przygotował plansze z rodzimego drewna, a jako żetonów używamy żołędzi z czerwonego dębu.

Dzieci garną się do gry na przerwach, ale też na lekcjach. – W Awale gramy w każdej wolnej chwili, np. po poprawie prac klasowych – tłumaczy pani Grażyna. – W czasie dnia afrykańskiego uczniowie urządzili na korytarzu kasyno gry awale, a jednocześnie zbierały pieniądze dla biednych dzieci.

Stawiają na wyobraźnię

Pomysły na ciekawe zajęcia rozwijające wyobraźnię mają też pedagodzy zajmujący się przedszkolakami. W Klubie Osiedlowym Łęgi już 14 listopada wystartuje Magiczna Kraina Wyobraźni. Zajęcia poprowadzą psycholodzy. – Każde spotkanie będzie odbywać się według innego scenariusza. To m.in. połączenie zajęć plastycznych z elementami choreoterapii, nauką nowych ciekawych słów, wiedzą na temat emocji i ogrywaniem scenek z ich wykorzystaniem. Dzięki zajęciom dzieci będą mogły rozwinąć wyobraźnię i inteligencję – tłumaczy Anita Janeczek, pomysłodawczyni zajęć.

Zajęcia potrwają przez cztery kolejne piątki. Dobrze, jeśli w zajęciach wezmą też udział rodzice.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto