Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Edwinem Bendykiem na UMCS (relacja)

Ola92
Ola92
Pierwszym gościem "Salonu Polityki" w tym roku był Edwin Bendyk, ...
Pierwszym gościem "Salonu Polityki" w tym roku był Edwin Bendyk, ... Maciej Kaczanowski
Pierwszym gościem "Salonu Polityki" w tym roku był Edwin Bendyk, dziennikarz "Polityki”, a także autor głośnej książki związanej z protestami przeciwko ACTA "Bunt sieci”.
Materiał Dziennikarki Obywatelskiego

Zobacz zdjęcia ze spotkania z Edinem Bendykiem
Półtoragodzinne spotkanie poświęcone było problematyce zawartej w książce: braku aktywności społeczeństwa , ospałości w podejmowaniu ważnych dla nas decyzji. Profesor dr hab. Iwona Hofman określiła tę książkę jako ,,międzypokoleniową” gdyż prawie każdemu pokoleniu towarzyszy jakiś rodzaj buntu, w różnych sprawach.

Praca ta została również uznana za ,,oskarżenie polskiej modernizacji” ze względu na to, że w czasie gdy wystąpił boom informacyjny, nastąpił także regres infrastruktury, niewielkie były możliwości dostępu do ogromnej ilości informacji. Życzeniem autora jest aby styczniowe wydarzenia przemieniły się w jakiś obywatelski projekt, żeby nie pozostał to tylko jednorazowy zryw. Nie jest jednak pewien czy znajdą się chętni i odważni aby się tego podjąć.

W ten sposób dziennikarz nawiązał również do problemu modernizacji edukacji w naszym kraju. Systemu, który zamiast kształcić ludzi kreatywnych, gotowych do działania, ,,produkuje” jednostki umiejące tylko wykonywać polecenia, niezdolne do samodzielnego myślenia.

Według autora książki zbliżamy się do krytycznego momentu kiedy obecne będzie demokratyczne przyzwolenie na kontrolowanie Internetu. Już obecne są systemy, które pozwalają różnym ludziom na sprawdzanie rozmaitych informacji o użytkownikach cyberprzestrzeni. Przeraża ich totalny wymiar.

Prowadzący spotkanie dr Jakub Nowak cytując fragment książki zadał pytanie dziennikarzowi –Kim są buntownicy z polskich ulic? Sam autor jednak nie znał do końca odpowiedzi, na postawione w książce pytanie. Stwierdził jednak, że współczesne protesty są raczej buntami konsumentów niż obywateli.

Na koniec Edwin Bendyk postawił słuchaczom bardzo ważne pytanie – Czy jesteśmy w stanie być społeczeństwem związanym relacjami, a nie transakcjami? Czy jesteśmy w stanie odtworzyć tego typu wspólnotę? To pytanie pozostało jednak do samodzielnej oceny każdego z uczestników.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto