Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadek liczby placówek sprzedających alkohol. Czy w Lublinie jest problem z jego zakupem?

Gracja Grzegorczyk Leszek Mikrut
Leszek Mikrut
Aktualne dane pokazują, że w Lublinie 604 sklepy posiadają zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. 507 z nich ma z kolei możliwość sprzedaży zarówno alkoholu nisko- jak i wysokoprocentowego. Czy Lublin boryka się z problemem "alkoholowym"?

Wśród pozostałych 97 punktów:

* 27 sklepów może jedynie sprzedawać alkohol do 4,5%;
* 28 sklepów ma zezwolenia jedynie na sprzedaż alkoholu między 4,5% a 18%;
* 3 sklepy mają zezwolenia jedynie na sprzedaż alkoholu powyżej 18%;
* 16 sklepów może sprzedawać alkohol zarówno do 4,5% jak i do 18%;
* 12 sklepów ma zezwolenia na sprzedaż alkoholu do 4,5% i powyżej 18%;
* 11 sklepów ma zezwolenia na alkohol od 4,5% do 18% oraz na alkohol powyżej 18%;

- Jest stanowczo za dużo sklepów z alkoholem i zbyt łatwo można go kupić - zauważa pan Stefan, mieszkaniec Śródmieścia. - Nie ma żadnych ograniczeń ani czasowych, ani ilościowych. A na domiar złego sprzedający w większości nie kontrolują wieku kupujących. Owszem, nie sprzedadzą komuś, kto z wyglądu jest niepełnoletni, ale już tych nieco starszych nie sprawdzają. A o kulturze spożywania alkoholu, to nadal nie ma co mówić. Wystarczy spojrzeć ile buteleczek po tzw. "małpkach" zaśmieca parki, skwery, bramy, a nawet ulice - dodaje.

W porównaniu ze stanem sprzed 5 lat odnotowano łączny spadek tego typu placówek o 30. Z kolei liczba sklepów, w których można nabyć zarówno alkohol nisko- jak i wysokoprocentowy, jest niższa o 68, aniżeli w latach poprzednich. Niektórzy sprzedawcy proponują klientom zakup wyrobów alkoholowych po niższych cenach w wypadku chęci nabycia większej liczby opakowań. Inni organizują cykliczne wyprzedaże.

Uchwała w sprawie czasu pracy placówek handlu detalicznego, gastronomicznych i usługowych dopuszcza całodobową pracę tych punktów. Przedsiębiorcy jednak sami regulują czas pracy.

- Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy wniosków o ograniczenie liczby punktów sprzedaży - zauważa Grzegorz Jędrek z biura prasowego Prezydenta Miasta Lublin. - Wnioski o ograniczenie godzin sprzedaży z reguły dotyczą sytuacji związanych z zakłócaniem porządku publicznego w najbliższej okolicy punku sprzedaży alkoholu, jednak w tym roku takich
wniosków również nie otrzymaliśmy - dodaje.

Według danych z połowy maja br. zameldowanych na stałe mieszkańców Lublina było 319930 osób, a na pobyt czasowy 7570 osób. Razem to 327500 osób (wzrost o 1234 osoby w porównaniu do roku 2015). Pełnoletni mieszkańcy zameldowani w Lublinie na stałe to grupa 264703 osoby, na pobyt czasowy 6497 osób, co daje łącznie 271 200 osób.

Statystycznie na jeden punt sprzedaży alkoholu przypadają 523 osoby.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste! Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto