MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Radzie Miasta Lublin bez zmian. Komitet prezydenta Żuka z większością

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Komitet Krzysztofa Żuka wygrał wybory do Rady Miasta Lublin i utrzymał w niej większość. Swoich przedstawicieli do tego gremium wprowadził też PiS, który w porównaniu z 2018 r. zwiększył o jeden mandat swój stan posiadania.

Wszystko jest już jasne. W wyborach do Rady Miasta Lublin - podobnie jak w 2018 r. - triumfował komitet Krzysztofa Żuka. Wskazało go 63 237 głosujących. Przełożyło się to na 18 mandatów, co gwarantuje stabilną większość w 31-osobowej radzie. W porównaniu z poprzednimi wyborami komitet Żuka stracił jednego radnego. Otrzymał też 14 tys. głosów mniej. Należy jednak podkreślić, że frekwencja w niedzielnej elekcji w Lublinie była niższa (48,08 proc.) od tej z 2018 r. - 54,68 proc..

Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło 41 388 głosów (o 9858 mniej niż przed sześcioma laty), co pozwoliło mu na wprowadzenie do nowej rady miasta 13 rajców. Oznacza to, że PiS - w porównaniu z poprzednimi wyborami - zyskał jeden mandat.

Znak "x" przy nazwiskach kandydatów komitetu Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (debiutant w wyborach do lubelskiej rady miasta) postawiło 9951 głosujących (8,38 proc.). Takie poparcie - mimo przekroczonego pięcioprocentowego progu wyborczego - nie pozwoliło tej formacji na uczestnictwo w podziale mandatów.

KWW Lublin Przyszłość i Tradycja uzyskał 3968 głosów (3,34 proc. poparcia). W okręgu nr 6 swoje listy wystawił KWW Majdan Wrotkowski, który otrzymał tam 260 głosów.

Najwięcej głosów wśród radnych padło na Monikę Orzechowską (komitet Żuka) – 4869. Najniższy wynik wśród kandydatów, którzy zdobyli mandat ma Zdzisław Drozd (PiS) - 726 głosów.

Ich zobaczymy w nowej kadencji Rady Miasta Lublina

KWW Krzysztof Żuk:

Krzysztof Żuk (w związku z wyborem na prezydenta Lublina nie obejmie mandatu. Trafi on do Kamili Florek)
Anna Augustyniak
Zbigniew Jurkowski
Monika Orzechowska
Marcin Wroński
Monika Kwiatkowska
Magdalena Szczygieł-Mitrus
Jarosław Pakuła
Anna Glijer
Jadwiga Mach
Marcin Bubicz
Mariusz Banach
Beata Stepaniuk-Kuśmierzak
Leszek Daniewski
Elżbieta Dados

PiS:

Marcin Jakóbczyk
Tomasz Gontarz
Robert Derewenda
Zdzisław Drozd
Bartłomiej Bałaban
Radosław Skrzetuski
Andrzej Pruszkowski
Elżbieta Boczkowska
Justyna Budzyńska
Eugeniusz Bielak
Tomasz Pitucha
Piotr Popiel
Piotr Gawryszczak

Z deklaracji Krzysztofa Żuka, który uzyskał reelekcję, wynika, że stanowiska jego zastępców utrzymają piastujący je dotychczas urzędnicy. Troje z nich zdobyło mandaty. Chodzi o Beatę Stepaniuk-Kuśmierzak, Mariusza Banacha i Annę Augustyniak. Ich miejsca w radzie miasta zajmą osoby z tej samej listy z kolejną największą liczbą głosów. W przypadku Stepaniuk-Kuśmierzak będzie to Piotr Choduń (obecnie przewodniczący klubu prezydenckiego), Banacha zastąpi Marta Gutkowska, a Augustyniak Anna Ryfka (która w radzie miasta zasiada od 2014 roku). Co ciekawe, w rywalizacji o ewentualny mandat Choduń o trzy głosy wyprzedził Agnieszkę Wójcik.

Zapytaliśmy prezydenta Żuka o skład prezydium Rady Miasta Lublin.

- W tej sprawie zbiorą się radni i ta dyskusja musi na pewno się odbyć. Ukonstytuowanie nowej rady miasta ma nastąpić najpóźniej do 7 maja - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Według nieoficjalnych doniesień stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Lublin ma zachować Jarosław Pakuła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Radzie Miasta Lublin bez zmian. Komitet prezydenta Żuka z większością - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto