MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Lubelskie wybrało burmistrzów. W większości miast będą dogrywki

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
W większości miast dopiero za dwa tygodnie (21 kwietnia) wyborcy rozstrzygną, kto będzie sprawował funkcję burmistrza lub prezydenta.

W Puławach o prezydencki fotel walczyło 6 kandydatów. Za dwa tygodnie puławianie będą ponownie wybierać między urzędującym prezydentem Pawłem Majem (otrzymał 23,24 proc. głosów), a Mariuszem Wicikiem z PiS (uzyskał 23,46 proc.) – różnica głosów wynosiła 38.

W tym roku, po 25 latach rządzenia, wieloletni włodarz Świdnika Waldemar Jakson, postanowił nie brać udziału w wyścigu o fotel burmistrza. W kampanii aktywnie popierał Marcina Dmowskiego, któremu jednak nie udało się przekroczyć 50-cio procentowego progu (uzyskał 46,63 proc.) Jego kontrkandydatką w drugiej turze będzie Edyta Lipniowiecka, członkini Polski 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosowało 4 777 mieszkańców, co przełożyło się na 32,37 proc. poparcia. Trzecim kandydatem był Marcin Magier (PiS), który uzyskał 21,09 proc. poparcia.

W Terespolu na stanowisku burmistrza pozostanie Jacek Danieluk (KWW Porozumienie Samorządowe Terespola) – zadecydowało o tym 67,95 proc. głosów poparcia. Jego kontrkandydatem był Krzysztof Maciejewicz z KWW Terespol Przyjazny Mieszkańcom.

Z kolei w Międzyrzecu Podlaskim o urząd burmistrza walczyło sześciu kandydatów. W wyścigu nie wystartował dotychczasowy włodarz Zbigniew Kot, natomiast poparł swojego zastępcę Pawła Łysańczuka, który uzyskał najlepszy, choć niewystarczający do wygranej, wynik 34,75 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Marcinem Duszkiem, którego poparło 19,93 proc. wyborców.

W Biłgoraju w drugiej turze zmierzą się Janusz Rosłan, który uzyskał 43,80 proc. oraz Wojciech Gleń, którego poparło 28,68 proc. Nierozstrzygnięte pozostają także wybory w Krasnymstawie. O fotel burmistrza powalczą Robert Kościuk, który uzyskał poparcie 35,77 proc. wyborców oraz Daniel Miciuła popierany przez 31,70 proc. krasnostawian.

W Kraśniku urzędujący burmistrz Wojciech Wilk (PO) otrzymał 37,04 proc. głosów i zmierzy się z Krzysztofem Staruchem (popierany przez PiS), na którego zagłosowało 38,23 proc. wyborców.

Dogrywka będzie także w Lubartowie. Burmistrz Krzysztof Paśnik otrzymał 32,66 proc. głosów i za dwa tygodnie zmierzy się ze swoim byłym zastępcą Tadeuszem Małyską, którego poparło 30,96 proc. głosujących. Kandydatów dzieliło zaledwie 145 głosów.

Z kolei w Radzyniu Podlaskim w drugiej turze zmierzą się znany radzyński aktywista Jakub Jakubowski, którego poparło 41,73 proc. wyborców oraz obecnie urzędujący burmistrz Jerzy Rębek (PiS) z poparciem 26,27 proc.

Pewna zmiana na stanowisku burmistrza Dęblina, ponieważ rządząca przez dwie kadencje Beata Siedlecka zajęła trzecie miejsce z wynikiem 15,07 proc. głosów. Mieszkańcy Dęblina będą wybierać między Romanem Bytniewskim (41,81 proc.) i Kamilem Krypskim (19,32 proc.).

Burmistrzem Opola Lubelskiego został Sławomir Plis z KW PiS uzyskując 3778 głosów, które przełożyło się 58,57 proc. poparcia. PiS triumfowało także w Poniatowej, gdzie 56,08 proc. mieszkańców wybrało Pawła Karczmarczyka. W Józefowie nad Wisłą w drugiej turze zmierzą się Adam Rędzia (33,18 proc.) i Paweł Grabek (28,95 proc.).

Burmistrzem Kazimierza Dolnego pozostaje Artur Pomianowski, który zwyciężył w pierwszej turze uzyskując 59,05 proc. poparcia. W Nałęczowie będzie rządzić Wiesław Pardyka z poparciem na poziomie 70,31 proc. W Rykach kontrkandydatów pokonał Jarosław Żaczek.

Mieszkańcy powiatu łukowskiego byli najbardziej zdecydowanymi wyborcami w województwie, ponieważ burmistrzów wybrano już w pierwszej turze. W Łukowie z 60,22 proc. poparcia reelekcję uzyskał Piotr Płudowski, z kolei w Stoczku Łukowskim 72,02 proc. mieszkańców wybrało Marcina Sentkiewicza popieranego przez PiS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024. Lubelskie wybrało burmistrzów. W większości miast będą dogrywki - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto