Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezam zmieni swoje oblicze

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Dawny gmach PeDeTu, który zajmowała Galeria Centrum czekają kolejne zmiany. Inwestor zamierza rozbudować budynek. Teraz stara się o uzyskanie decyzji środowiskowej.

Nowe centrum handlowo-usługowe powstanie pomiędzy ulicami: Kapucyńska, Narutowicza, Peowiaków oraz Kościuszki. Budynek dzisiejszego Sezamu, dawny PeDeT zostanie rozbudowany. Spółka CDI - zarządca tego terenu specjalizujący się w rewitalizacji i rozwoju obiektów handlowo-usługowych nie chce zdradzać szczegółów. – Dopóki nie złożymy dokumentacji w urzędzie miasta, nie możemy zdradzać szczegółów – mówiła już wcześniej Anna Kniaginin, rzecznik CDI. – Mogę tylko powiedzieć, że budynek będzie rozbudowywany.

Nieoficjalnie wiadomo, że stary PeDeT zmieni wygląd, powstaną także podziemne parkingi. Gmach zostanie zrewitalizowany i zmodernizowany. – Mogę tylko zdradzić, że planujemy powrót do historii – dodaje Kniaginin.

W tej chwili inwestycja jest na etapie projektowania.

– Prace projektowe wciąż trwają – dodaje Dorota Wojciechowska z CDI. – Mogę tylko powiedzieć, że czekamy na wydanie decyzji środowiskowej, co powinno nastąpić w ciągu miesiąca. Potem złożymy wniosek o ustalenie warunków zabudowy.

O wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nowej inwestycji wystąpiła do lubelskiego magistratu Mayra Investments, spółka zależna od Centrum Development& Investments.

Niedawno do Wydziału Ochrony Środowiska od inwestora wpłynął raport o oddziaływaniu na środowisko planowanej inwestycji.

Dokument powędrował już do sanepidu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, które mają pomóc w ocenie inwestycji. Ostateczną decyzję wyda prezydent miasta. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
Na inwestycję zgodę wyrazić musi także Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Taka zgoda będzie potrzebna, gdyż ten obszar położony jest w obrębie układu urbanistycznego śródmieścia Lublina wpisanego do rejestru zabytków – tłumaczy Dariusz Kopciowski, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ale to nie wszystko. – Śródmieście nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, więc inwestor musi złożyć także wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Projekt decyzji w tej sprawie przygotowany przez urząd miasta jeszcze do nas nie wpłynął – dodaje. –Sprawa budzi kontrowersje, stad zapewne konieczne będzie uzyskanie opinii ekspertów zrzeszonych w Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków.

Póki co, na temat inwestycji mogą wypowiedzieć się sami lublinianie. 28 stycznia ruszyły konsultacje społeczne, podczas których osoby zainteresowane mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy, w tym raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Mieszkańcy mogą do 17 lutego składać swoje uwagi i wnioski w Wydziale Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38. Uwagi, które wpłyną do WOŚ zostaną rozpatrzone przez prezydenta przed wydaniem decyzji.


Zobacz też:

Galeria Centrum zniknęła z Sezamu (zdjęcia)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto