Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seks w Lublinie: Porady specjalisty seksuologa, cz. II

Elżbieta Pawelec
Elżbieta Pawelec
MM Lublin prezentuje specjalnie dla Was nową rubrykę. Pytanie do specjalisty seksuologa. Zachęcamy Was do przesyłania nam Waszych pytań, wątpliwości, a my postaramy się uzyskać odpowiedź od naszego eksperta, doktora Krzysztofa Bojara.

Przysyłajcie maile na adres: [email protected], w temacie wpiszcie "sex" lub zapytajcie wprost, w komentarzach do tego tekstu. Gwarantujemy pełną anonimowość. Oto kolejne nadesłane do nas zgłoszenie:

Pytanie do eksperta:

Panie doktorze, mój mąż wciąż ma ochotę na sex. Ja nie daję rady,  jak odmawiam, albo nie chcę o tym rozmawiać to jest obrażony, czasem agresywny. Coraz częściej znika z domu na kilka godzin, gdy jest to na długie chwile zamyka się w łazience. Nie wiem, co o tym myśleć i jak z nim rozmawiać.

Doktor Krzysztof Bojar, lekarz specjalista seksuolog z Gabinetu „Pro Familia" w Lublinie, odpowiada:

Patologiczne nasilenie erotycznych zainteresowań i wzrastająca aktywność seksualna mogą być oznakami uzależnienia od seksu – seksoholizmu. Jest to zachowanie przymusowe, podobnie jak inne uzależnienia (narkotyki, hazard, alkoholizm). W przypadku seksoholików potrzeba seksualna dominuje, nie podlega kontroli, jest realizowana mimo szkód wyrządzanych człowiekowi uzależnionemu. Seksoholicy tracą poczucie własnej wartości. Przymusowe zachowania seksualne z biegiem lat powodują cierpienie, a uzależnieni cierpią w samotności z powodu palącego wstydu i lęku przed ujawnieniem. Formy uzależnienia są różne: patologiczna masturbacja, pornografia, cyberseks, korzystanie z usług prostytutek lub ciągłe poszukiwanie nowych partnerów seksualnych. Leczenie czasem trwa wiele lat, ale wyleczenie jest możliwe. Celem terapii nie jest abstynencja seksualna, tylko nauczenie budowania relacji partnerskich na uczuciu i bliskości emocjonalnej.

Seksoholicy zazwyczaj zgłaszają się do terapeuty za namową żony, partnerki lub rodziny. Dużym wyzwaniem dla prowadzącego terapię jest uświadomienie pacjentowi, że jest chory i wymaga leczenia. Ważny w terapii jest udział partnera i rodziny, bo oni też wymagają wsparcia psychologicznego. Aby osiągnąć sukces, potrzebna jest współpraca lekarza seksuologa, psychologa, psychoterapeuty, a czasem psychiatry. Skuteczne leczenie wymaga połączenia psychoterapii i farmakoterapii, stosujemy pewne leki antydepresyjne. W niektórych miastach istnieją grupy wsparcia, podobnie jak AA nazywane grupami „anonimowych seksoholików”, które tzw. „metodą 12 kroków” starają się pomóc uzależnionym, kładąc nacisk na aspekty moralne kształtowania naszych relacji erotycznych. Sztandarowym przykładem seksoholika jest postać Hanka Moodego, granego przez Davida Duchovnego w serialu „Californication”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto