MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rogatka warszawska w Lublinie: Czy zbudują tam hotel i centrum rozrywkowe?

redakcja
redakcja
sxc.hu
Ratusz przygotowuje zmiany w planie zagospodarowania rogatki warszawskiej, czyli na terenie za stacją paliw między al. Warszawską a ul. Nałęczowską. Dzięki temu będzie można zbudować tam m.in. hotel i centrum rozrywkowe.

– Jesteśmy na początku procedury – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina. – Radni powinni zająć się sprawą za kilka miesięcy. Na razie nad zmianami w planie debatują eksperci z Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Chodzi o atrakcyjny teren między al. Warszawską a ul. Nałęczowską, za stacją paliw. Dziś są to nieużytki na krańcu których stoi osiedle.

– Za kilka dni przedstawimy naszą uchwałę prezydentowi – mówi Jadwiga Jamiołkowska z MKUA. – Temat jest bardzo trudny. Trzeba połączyć funkcje mieszkaniowe z komercyjnymi. Rogatka warszawska to swoista brama do miasta. Teren wymaga więc szczegółowych analiz. Zgodzimy się na wszystko, co dobrze wkomponuje się w otoczenie.

Komisja to jedynie organ doradczy. Jednak miejscy planiści i architekci powinni uwzględnić jej stanowisko. Członkowie MKUA nie zdradzają szczegółowych ustaleń. Poznamy je dopiero po opublikowaniu oficjalnego stanowiska. Wiadomo jednak, że są pewne rozbieżności w opiniach.

– Dyskusja dotyczy ilości przestrzeni publicznej – dodaje Mieczkowska-Czerniak. – Eksperci chcą, by pozostawić jej więcej niż życzyłby sobie tego inwestor. Musimy osiągnąć kompromis między potrzebami obu stron.

Dzisiejsze prace to efekt wniosku złożonego przez inwestora jeszcze w 2008 roku. O wprowadzenie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego postulowała wówczas spółka Agromex Development 1. – Sprawa jest aktualna. Wniosek nie został wycofany – mówi Mariusz Lackowski, przedstawiciel Agromexu.

Z pierwotnych planów inwestora wynika, że przy al. Kraśnickiej ma powstać hotel ze 100 pokojami, o standardzie trzech lub czterech gwiazdek.

Miejscy urbaniści mogą zgodzić się na wysoki budynek, górujący nad okolicą. – Już w latach 20. ubiegłego wieku przewidywano w tym miejscu gmach o dominującej bryle – dodaje Jamiołkowska. – Byłby widoczny z górek czechowskich i tras wjazdowych z Warszawy i Rzeszowa. Byłoby to pewnego rodzaju zamknięcie Al. Racławickich. To bardzo ważne miejsce dla miasta, dlatego jego zagospodarowanie wymaga tak dokładnych analiz.

Hotelowi mają towarzyszyć restauracje, biura, sale konferencyjne oraz centrum fitness. W planie jest również część rozrywkowa. Projekt kompleksu nie jest jeszcze znany. Realizacja inwestycji uzależniona jest decyzji radnych. Zmiana w planie zagospodarowania umożliwi m.in. poprowadzenie nowych dróg, które będą w stanie obsłużyć cały kompleks.


Mieszkania w Lublinie: Hotel Polonia zamieni się w blok mieszkalny
Lublin: Przy al. Warszawskiej powstanie hotel (wizualizacja)
Wieniawa: Niecodzienny neon zadziwia przyjezdnych (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto