Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Zamku Lubelskiego: Kawiarnia już gotowa

redakcja
redakcja
Remont Zamku Lubelskiego idzie znacznie szybciej, niż planowano. ...
Remont Zamku Lubelskiego idzie znacznie szybciej, niż planowano. ... Wojciech Nieśpiałowski
Remont Zamku Lubelskiego idzie znacznie szybciej, niż planowano. Muzealna kawiarnia jest już gotowa. W nowych magazynach trzeba jeszcze zamontować wyposażenie. We wrześniu zakończą się prace przy renowacji baszty.

– To, co miało być zrobione na koniec roku, jest gotowe dziś – mówi Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego. – Kończymy odnawianie elewacji baszty. Najbardziej skomplikowane prace dotyczą jednak tarasu widokowego, który powstanie na jej szczycie. Zbrojenie jest już prawie gotowe. Później trzeba będzie zalać je betonem. Jeśli pogoda pozwoli, zrobimy to w połowie września.

Kłopot w tym, jak wpompować dziesiątki ton betonu na szczyt 24-metrowej budowli. Maszyny budowlane nie są w stanie wjechać na zamkowy dziedziniec.

– Potrzebna będzie pompa długości ponad 40 metrów – wyjaśnia Kuźniar. – Ustawimy ją za południowym skrzydłem zamku. Będzie musiała sięgnąć przez mury do szczytu baszty. Nie wiemy jeszcze, czy w Lublinie jest tak duże urządzenie. Możliwe, że trzeba je będzie sprowadzić z Warszawy.

Gotowy taras będzie ważył ok. 100 ton. Zdaniem fachowców, mury baszty bez problemów utrzymają taką konstrukcję. Mają bowiem aż trzy metry grubości.

Władze muzeum liczą, że nowy taras widokowy będzie dla turystów obowiązkowym punktem wycieczek. Po zejściu z baszty, turyści będą mogli odpocząć w zamkowej kawiarni. Kawiarniane pomieszczenia i bar są już gotowe. Wystarczy wstawić stoliki.

– Obok kawiarni mamy odnowioną salę edukacyjną – dodaje Kuźniar. – Powstanie więc centrum konferencyjne na 80 osób.

Nie wszystkie wyremontowane pomieszczenia będą dostępne dla zwiedzających. W podziemiach zamku powstało 500 mkw. nowoczesnych magazynów. Zaadaptowano na ten cel nieużywane piwnice. Do odnowionych pomieszczeń trafi m.in. porcelana, obrazy i eksponaty archeologiczne.

– Nasza powierzchnia magazynowa zwiększyła się o 100 proc. – dodaje Kuźniar. – W niektórych pomieszczeniach instalujemy nowoczesne, przesuwane regały. Nowe magazyny są klimatyzowane, co zapewni odpowiednie warunki przechowywania eksponatów.

W południowym skrzydle zamku powstaje również nowa wystawa archeologiczna. Będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju. Jej zbudowanie pochłonie 1,5 mln zł. Wszystkie nowe trakcje turystyczne powinny być dostępne dla turystów latem 2012 r.

Trynitarska prawie gotowa

Już we wrześniu na mapę turystycznych atrakcji Lublina powinna wrócić Wieża Trynitarska. Obecnie ekipy remontowe malują elewację. Odnowiony zabytek zyska oliwkową barwę z jasnymi, złotymi detalami. Z zabytkowych murów powoli znikają też rusztowania. Wieża Trynitarska zyskała również nowe okna i taras widokowy. Prace pochłoną ponad 10 mln zł. Blisko połowa kosztów zostanie pokryta z funduszy europejskich.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto