Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Hrubieszów wyda w tym roku na inwestycje 46 mln zł. Chodzi nie tylko o zachowanie unikatowego dziedzictwa

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
ze strony internetowej Wioski Gotów w Masłomęczu
Budowa Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Masłomęczu to będzie jedna z najważniejszych inwestycji gminy Hrubieszów w ostatnich latach. Budowa pochłonie 21 mln zł z czego 13,5 mln zł będzie stanowiło dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Resztę gmina musiała wysupłać z własnej kasy. Takie pieniądze zostały właśnie zabezpieczone w budżecie samorządu. Centrum wybuduje spółka Karpat-Bud z Głogowa Małopolskiego. Umowa na wykonanie tego zadania została podpisana ponad rok temu. - Prace rozpoczęto i obecnie trwają. Ich zakończenie planowane jest na styczeń 2025 roku – mówi Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów.

Kolejny krok

Jak tłumaczą miejscowi samorządowcy takie centrum jest bardzo potrzebne. Chodzi o promocję i zachowanie unikatowego dziedzictwa. Jakiego? W starożytności na tym terenie mieszkali m.in. germańscy Goci. Archeolodzy naliczyli w okolicy ok. 70 ich osad oraz kilkanaście cmentarzysk. Duża nekropolia istniała także w samym Masłomęczu.

Dzieję tego ludu w znacznej części udało się odtworzyć. Dzięki archeologicznym odkryciom gmina Hrubieszów stała się znana w całej Europie. Miejscowe władze to wykorzystały. W Masłomęczu powstała „Gocka osada” składająca się m.in. z kilku chat (patronat naukowy nad całym przedsięwzięciem sprawował Instytut Archeologii UMCS w Lublinie). Rekonstruktorzy organizują tam także pokazy oraz opowiadają o archeologicznych odkryciach.

Teraz przyszedł czas na kolejny krok. W Masłomęczu powstanie Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego. Stanie tam nowoczesny budynek. Wiadomo, że ponad trzy czwarte jego powierzchni znajdzie się pod ziemią, a fundamenty powstaną na poziomie masłomęckich odkryć archeologicznych. Tam zaplanowano m.in. sale wystawowe. Muzeum stanie na terenie istniejącej już „wioski Gotów”. Jednak istniejące chaty pozostaną. Będą one umiejętnie wkomponowane w całość.

Pracy nie zabraknie

Nie tylko to jest jednak w gminie Hrubieszów ważne. Na „zadania drogowe” w tegorocznym budżecie gminy przeznaczono 11 milionów złotych. Remonty są planowane m.in. w miejscowościach: Cichobórz, Czerniczyn, Metelin, Mieniany, Moroczyn, Moniatycze, Kosmów i Brodzica. W sumie odnowionych zostanie w tym roku 10 kilometrów gminnych ulic.

Kolejne 3,5 mln zł zaplanowało na utworzenie Centrum Usług Społecznych w budynku po byłym banku w Hrubieszowie (pisaliśmy o tej ważnej inwestycji). 3,5 mln zł zaplanowano natomiast na budowę infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej w Moniatyczach. Wszystkie prace zostaną wykonane z zewnętrznym dofinansowaniem.

W sumie na różne inwestycje gmina Hrubieszów wyda w 2024 r. 46 milionów złotych. To o 30 milionów więcej niż rok wcześniej.

- Będziemy mieli naprawdę mnóstwo pracy. I to nas naprawdę cieszy – podkreśla wójt Tomasz Zając.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Hrubieszów wyda w tym roku na inwestycje 46 mln zł. Chodzi nie tylko o zachowanie unikatowego dziedzictwa - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto