Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze, seks i obżarstwo, czyli „Satanella” Teatru Panopticum

malgorzata_wielgosz
malgorzata_wielgosz
Obłuda, klerykalizm, fałsz i zboczenie - to cechowało społeczeństwo za czasów Juliana Tuwima, czemu dał wyraz w wierszu „Całujcie mnie wszyscy w d…”. Czy od tego czasu coś się zmieniło? Warto się nad tym zastanowić, oglądając spektakl „Satanella” lubelskiego Teatru Panopticum.

Tuwim dał wyraz zdenerwowaniu na otaczającą go rzeczywistość, układy społeczne złodziejskich kolesiów. Aktorzy Panopticum wyrażają to, co ich drażni w obecnym świecie. To, co mają do powiedzenia odgrywa bowiem ogromną rolę dla założyciela i reżysera teatru Mieczysława Wojtasa. Spektakl powstał na bazie wyobraźni reżysera, ale również za sprawą pomysłów scenicznych młodzieży tworzącej przedstawienie.
- Musi istnieć odpowiedni klimat do pracy. Nauczyciel-instruktor nie może być treserem – zapewnia Mieczysław Wojtas.

Dlaczego reżyser pozwolił, by wiersz „Całujcie mnie wszyscy w d…” wybrzmiał ze sceny podczas „Satanelli”? Nie było to bezpieczne posunięcie, gdyż kontrowersje wokół tekstu są spore. W jednej z polskich szkół, gdy uczeń na konkursie recytatorskim wygłosił ten wiersz groziło mu zawieszenie w prawach ucznia, ale, dzięki powołaniu się na autorytet Tuwima, skończyło się na naganie na szkolnym apelu i jedynce z języka polskiego. Sądzę, że Panopticum jest teatrem na tyle bezkompromisowym, odważnym w formie oraz treści, że może sobie pozwolić i na takie „incydenty”.

Scenariusz spektaklu powstał na bazie poematu satyrycznego Juliana Tuwima „Bal w operze”, fragmentów „Operetki” Witolda Gombrowicza, tekstów Tytusa Czyżewskiego, Mariusza Czubaja, choć, jeśli chodzi o wymowę przedstawienia kojarzy się z kultem pieniądza, luksusu w Moskwie w „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa czy w związku z podejściem do mody z „Krawcem” Sławomira Mrożka. Mówi bowiem o dawaniu wyglądu człowiekowi poprzez modę, która jest charakterystyczna dla danego czasu, historii. Pieniądz w spektaklu to szalejący w żyłach społeczeństwa szatan. Totalny deficyt tolerancji i miłości wśród ludzi ma klimat dzikiego balu w operze, na którym króluje kult pieniądza, seksu, obżarstwa i rozpusty. W spektaklu zostały skrytykowane negatywne cechy społeczeństwa, przywary takie jak: pogoń za korzyścią materialną, bezsensowne używanie życia czyniące społeczeństwo zezwierzęconym, zmechanizowanym, odczłowieczonym i skazanym na zagładę.

Spektakl utrzymany jest w barwach czarnej, białej i czerwonej, zatem dość jednolity stylistycznie, zdecydowany w wymowie i kolorystyce. Dużą rolę odgrywa w nim muzyka i przygotowanie wokalne, za które odpowiada Piotr Tesarowicz. Ogromnym atutem przedstawienia jest strona wokalna, w atrakcyjny sposób podawanie poezji Tuwima w formie mówionej i śpiewanej. Twórcy zapewniają, że w zamyśle spektakl nie miał być aż tak muzyczny.
- Poezja ma jednak to do siebie, że łatwo daje się przekładać na muzykę – tłumaczy Mieczysław Wojtas. - Powinna być partyturą, by z tych nut utworzyć formę.

Spektakl docenia Anna Kistelska. - Należy uruchomić wyobraźnię, by zbudować teatr – podkreśla Anna Kistelska, polonistka, instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. - Trzeba pozwolić na to, by bawić się słowem. Dzięki wyobraźni, wrażliwości i spontaniczności ludzi, którzy tworzą Panopticum, to daje efekty.

Jakie efekty? Warto zobaczyć, udając się na spektakl. W przypadku Tuwima należy docenić to, że nie unika trudnych i różnorodnych tematów, w przypadku Panopticum zaś, że nawet młodzi twórcy zupełnie się ich nie boją. Szczegółowe informacje, kiedy i gdzie można obejrzeć spektakle na: http://www.panopticum.pl/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto