Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lutowy repertuar Teatru Muzycznego w Lublinie. Sprawdź, na co możesz się wybrać

Leszek Mikrut
Teatr Muzyczny w Lublinie przedstawił lutowy repertuar, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie zabraknie spektakli o "zakazanej miłości", słynnych musicali czy czegoś dla najmłodszych fanów teatru. Zobacz harmonogram inscenizacji, które zostaną wystawione na teatralnych deskach w najbliższych dniach.

Chociaż rozpoczynający się miesiąc jest najkrótszym w roku, Teatr Muzyczny w Lublinie znalazł czas na przygotowanie dla swoich bywalców parę interesujących spektakli. Tradycyjnie nie zapomniano także o najmłodszych widzach, którzy także mogą znaleźć dla siebie coś ciekawego.

I właśnie do milusińskich adresowana jest pierwsza propozycja. Już w najbliższą niedzielę (6 lutego, godz. 12.00) lubelscy artyści wystawią widowisko dla dzieci na podstawie bajki Jana Brzechwy "Kot w butach". Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie możliwość uczestniczenia w przedstawieniu, gdyż w akcję sceniczną widowiska będzie mogła włączać się publiczność, dla której realizatorzy przewidzieli nagrody za odpowiedzi na zagadki prezentowane przez różne bajkowe postacie.

- Autor scenariusza i jednocześnie reżyser, Jerzy Turowicz, wprowadził do spektaklu również nowe postacie - wyjaśnia śpiewaczka, aktorka, reżyser i menedżer kultury Kamila Lendzion, dyrektor teatru.

- Młodziutka publiczność będzie więc mogła śledzić nieznane dotąd historie o najsłynniejszym kocie i jego panu - Janku. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze przemądrzałe kuropatwy, dzielne zające, a także czarownicę i czarnoksiężnika, który zmienia się w groźnego lwa, sprytną żmiję, a nawet w mysz. Jak w każdej z bajek - wszystko dobrze się kończy, Janek żeni się z królewną, a Kot... łapie myszy w królestwie - dodaje Kamila Lendzion

Nie sposób zapomnieć o zakochanych… Z okazji ich święta już 12 lutego (sobota, godz. 18.00) oraz nazajutrz, 13 lutego (niedziela, godz. 17.), artyści Teatru Muzycznego w Lublinie zabiorą widzów w emocjonującą podróż przez polską muzykę rozrywkową od lat 80. do współczesności. A wszystko to w trakcie spektaklu "Po polsku z Muzycznym na walentynki".

- Znane wszystkim utwory zostały na nowo zaaranżowane, zyskując świeże brzmienie - zapewnia dyrektor teatru. - Widzowie usłyszą piosenki m.in. z repertuaru Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Lombardu, Anny Jantar, Kayah & Bregovicia czy Edyty Geppert. Będziemy się wspólnie wzruszać przy utworach o miłości, sprawdzimy, ile znaczeń ma róża i co się kryje w dzikim winie, a także… damy nadzieję.

Oprócz solistów (Kamila Lendzion, Paulina Janczaruk, Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gąska i Patryk Pawlak) widzowie zobaczą na scenie artystów chóru, tancerzy baletu oraz band Teatru Muzycznego.

W kolejny weekend, 18 i 19 lutego (piątek-sobota) o godz. 18.00, zespół Teatru Muzycznego zaprezentuje publiczności nie dającą się zapomnieć „Krainę uśmiechu” – wielki i jeden z najczęściej wystawianych szlagierów Franciszka Lehára, twórcy „Wesołej wdówki” i „Cygańskiej miłości” – węgierskiego kompozytora operetkowego, którego dorobek artystyczny porównywany jest do muzycznej spuścizny słynnej wiedeńskiej rodziny Straussów. Obydwa spektakle są spektaklami przeniesionymi odpowiednio z 29 i 30 października.

- Ktoś kiedyś powiedział, że operetka to najpiękniejsza baśń dla dorosłych. I właśnie jedną z tych niezapomnianych oraz nietuzinkowych baśni zaprezentujemy na naszej scenie – zachęca dyrektor Teatru Muzycznego Kamila Lendzion. - Operetka ta opowiada historię wielkiej miłości Hrabianki Lizy do Księcia Su-Czonga. Akcja utworu rozgrywa się w Wiedniu i w Pekinie w roku 1912. Liza zakochuje się z wzajemnością w księciu Su-Czongu, chińskim pośle w Wiedniu. Ich miłość jest tak ogromna, że Liza postanawia wyjechać ze swoim ukochanym do dalekich Chin. Ale czy małżeństwo Europejki z chińskim następcą tronu jest możliwe? Przecież zgodnie z tradycją pielęgnowaną przez kilka tysięcy lat książę ma obowiązek poślubić cztery chińskie dziewice. A Liza? Liza za przyzwoleniem cesarza może zostać jego piątą żoną… Jak zakończy się ich wielka miłość i jedna z najpiękniejszych muzycznych historii? Czy ta miłość, która pomimo różnic kulturowych nie będzie mogła trwać wiecznie, zostawi niezatarty ślad w ich sercach? Przecież zgodnie z tradycją pielęgnowaną przez kilka tysięcy lat książę ma obowiązek poślubić cztery chińskie dziewice. A Liza? Liza za przyzwoleniem cesarza może zostać jego piątą żoną… Jak zakończy się ich wielka miłość i jedna z najpiękniejszych muzycznych historii? Czy ta miłość, która pomimo różnic kulturowych nie będzie mogła trwać wiecznie, zostawi niezatarty ślad w ich sercach?

W ten sposób pod romansowym konwencjonalnym kostiumem pojawia się inny temat: spotkanie dwóch równorzędnych kultur – Zachodniej Europy i Chin, jak również próba dialogu pomiędzy nimi. To zapisany w libretcie ślad po autentycznej fascynacji Orientem, potęgą starej, wielkiej cywilizacji z jej osobnymi wartościami i zwyczajami.

– Ale ten metaforyczny, podwójny romans Europy i Chin – księcia Su-Czonga i Lizy Lichenfelds oraz księżniczki Mi i porucznika Gustawa von Pottensteina – nie kończy się happy endem – zauważa dyrektor teatru.

– Fascynacja zamienia się w gorzką wiedzę, różnice kulturowe i społeczne okazują się nieprzekraczalne, a marzenia o miłości i emancypacji – niemożliwe do zrealizowania ani w Chinach, ani w Europie. Orient okazuje się początkowo pięknym snem, który zmienia się w odzierający ze złudzeń koszmar. Liza i Gutek odjeżdżają, żegnani arią Su-Czonga. „Nie płacz, mała Mi”… „Uśmiech na ustach na dobre i złe”… Finał ujawnia ironiczny, pełen tragizmu sens tytułu tej późnej operetki z okresu tauberowskiego, trudnej do zakwalifikowania, spoglądającej w stronę opery. O tym widzowie dowiedzą się, słuchając muzyki węgierskiego kompozytora i oglądając „Krainę uśmiechu” na lubelskiej scenie. Ta historia z pewnością wywoła ogromne wzruszenie, a niejednemu widzowi wyciśnie łzy - dodaje.

24 lutego (czwartek, godz. 10.00) artyści Teatru Muzycznego wystawią widowisko dla dzieci "O krasnoludkach i sierotce Marysi".

- Jest to bajka, która przygotowana została na podstawie baśni literackiej Marii Konopnickiej pod tym samym tytułem - zauważa Kamila Lendzion. - Jerzy Turowicz, autor scenariusza i jednocześnie reżyser, wprowadził do spektaklu nowe postaci, uwspółcześnił bajkę. Młodziutka publiczność będzie więc mogła śledzić nieznane dotąd historie o krasnoludkach i o sierotce Marysi. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze gęsi, żabę która śpiewać nie potrafi, ale śpiewa, lisa Sadełko...

Duża gratka czeka wielbicieli musicali w ostatni weekend miesiąca. 26 lutego (sobota, godz. 18.00) oraz nazajutrz 27 lutego (niedziela, godz. 17.00) wystawiony zostanie "Skrzypek na dachu". Premiera lubelskiego przedstawienia „Skrzypka...”, który już od 28 lat gości w naszym mieście, miała miejsce na scenie legendarnego Domu Kultury Kolejarza w 1994 roku. Wciąż cieszący się wielką popularnością wśród widzów musical powraca.

- To jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema - konstatuje dyrektor Kamila Lendzion. Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu. Nie mniej piękne i wzruszające są „To świt, to noc”, „Kwiatku mój”, czy też finałowa „Anatewka”.

Ze względu na obostrzenia sanitarne, związane z wirusem SARS CoV-2 każdy z widzów zobowiązany będzie do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, wymagane będą maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku, w którym odbywa się wydarzenie artystyczne. Z treścią takiego dokumentu można wcześniej zapoznać się na stronie internetowej Teatru Muzycznego w Lublinie, jak również wydrukować je i wypełnić już w domu.

Aktualności Teatru Muzycznego w Lublinie można na bieżąco śledzić na www.teatrmuzyczny.eu. Bilety są do nabycia zarówno w kasie, jak i przez Internet. Dostępna jest też wstępna rezerwacja biletów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto