Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasteczko prowincjonalne w skansenie: Wkrótce uroczyste otwarcie

redakcja
redakcja
Jacek Świerczyński
– Otrzymaliśmy już pozwolenia na użytkowanie. To oznacza, że otwarcie miasteczko nastąpi tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Ustalamy ten termin z marszałkiem województwa, wkrótce zdradzimy szczegóły – informuje Mirosław Korbut, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.

Pracownicy skansenu rozpoczęli już urządzanie wnętrza 13 odtworzonych lub przeniesionych do miasteczka budowli. Zobaczymy wśród nich ratusz z Głuska, remizę z Wilkowa, szkołę z Bobrownik, areszt z Samoklęsk, restaurację z Zemborzyc, kołodziejnię z Bełżyc.

Miasteczko zostało odtworzone z dbałością o najdrobniejszy historyczny szczegół.

We wnętrzach znajdzie się m.in. wyposażenie sklepu żelaznego, mieszkanie żydowskie, zakład fryzjerski, sklep wódczany.

– Eksponaty do miasteczka gromadziliśmy przez lata. Teraz wreszcie znajdą godne dla siebie miejsce – mówi dyr. Korbut. – Ale na tym nie koniec, gdyż wciąż potrzebujemy tzw. obiektów muzealnych, które mogłyby znaleźć się w historycznych budynkach. Zachęcamy wszystkich, którzy mają u siebie meble czy sprzęty pochodzące z lat 30. XX wieku, by się z nimi do nas zgłaszali. Dary mile widziane. Mogą to być przedmioty domowego użytku, ale też wyposażenie lokali gastronomicznych, czy zakładów fryzjerskich.

W dalszych planach jest takie dostosowanie budynków do użytkowania, by zwiedzający mogli np. zjeść w nich posiłek.

– Ale to sprawa przyszłości, gdyż wymaga wielu pozwoleń. W tej chwili najważniejsze jest urządzenie i otwarcie wnętrz miasteczka dla zwiedzających – mówi Korbut.

Dobra wiadomość jest taka, że miasteczko będzie otwarte dla turystów przez cały rok. Mimo, ze w okresie od 2 stycznia do końca marca ekspozycja udostępniana jest do zwiedzania po wcześniejszym zgłoszeniu.

Prowincjonalne miasteczko Europy Środkowej z lat 30. ub. wieku ma być wizytówką nie tylko lubelskiego skansenu, ale całego regionu.

Inwestycja kosztowała 13 mln zł, z czego 7,5 mln zł dofinansowała unia. Inwestycja została zakończona już na początku tego roku, jednak wnętrza budynków dotąd stały puste. Powodem były usterki, które musiał usunąć wykonawca.

Magdalena Bożko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto