Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasteczko jak przed wojną

Redakcja
Za 3 lata Muzeum Wsi Lubelskiej będzie mogło szczycić się obiektem na skalę międzynarodową. Skansen planuje postawić sektor małomiasteczkowy, mieszczący 46 budynków, m. in. ratusz i młyn.

Pomysł wybudowania prowincjonalnego miasteczka nie jest nowy, wynika z jego programu. – O sektorze małomiasteczkowym mówiło się już podczas tworzenia Muzeum, jednak to dzięki mojej determinacji udało się przygotować jego kompletny projekt – mówi dyrektor placówki Mieczysław Kseniak.

 

Skansen otrzymał ponad 400 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy sektora.

 

– Prace trwały 3 lata, zebraliśmy ponad 40 budynków, które w miarę naszych możliwości albo przeniesiemy do Muzeum albo postawimy ich wierne kopie – mówi dyr. Kseniak. W skład prowincjonalnego miasteczka ma wchodzić 46 obiektów, które będą prezentować różnorodność architektury małych miast Polski południowo wschodniej w okresie przedwojennym. Jeśli w skansenie pojawią się kopie budynków to będą przygotowane zgodnie z oryginałem – W przypadku stawiania domu od początku zastosujemy identyczne drewno, tak pod względem składu jak i wieku – mówi dyr. Kseniak.

 
Przedwojenne miasteczko: rynek, studnia i ratusz 

 

Jednym z głównych elementów miasteczka będzie rynek ze studnią , przy którym stanie ratusz. W sektorze pojawi się także sektor sakralny, czyli kościół z Matczyna razem z plebanią, cały obszar zajmie teren 4 ha. Swoje miejsce będą miały kurniki i stodoła. Chaty będą sprowadzane z kilku regionów Lubelszczyzny, muzeum zaplanowało m.in. sektor wąwolnicki.

 

Miasteczko nie będzie martwą ekspozycją, skansen planuje ożywić ten teren

 

– W każdym z budynków przy rynku przygotujemy warsztat rzemieślniczy z okresu sprzed II wojny światowej – tłumaczy dyrektor Kseniak. – Każdy kto wejdzie będzie mógł spróbować sił jako dawny piekarz czy szewc – dodaje. Muzeum liczy na to, ze prace przy budowie miasteczka będzie można zacząć już na wiosnę przyszłego roku. – Tydzień temu złożyliśmy wniosek przedwstępny do Polskiej Organizacji Turystycznej. Staramy się o dofinansowanie 75 % projektu – mówi dyr. Kseniak.

 

Koszt inwestycji wynosi ok. 37 mln. zł. Prace przy budowie miasteczka powinny zająć 2,5 roku.

 

pit

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto