Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: wracają Studenckie Konfrontacje Filmowe w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka"

Leszek Mikrut
Archiwum
W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka" w Lublinie (ul. Idziego Radziszewskiego 16), w jego kinie studyjnym 13 marca br., startują XXVII Studenckie Konfrontacje Filmowe - Epilog.

Finał zaplanowany jest na 21 marca br. (niedziela), a w trakcie trwania wydarzenia kinomani obejrzą pięć nowych tytułów. Wszystkie pokazy w ramach przeglądu światowego kina będą miały miejsce w Sali Widowiskowej instytucji, która od 1 marca br. zmieniła nazwę z ACK UMCS „Chatka Żaka" na Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka".

W 2020 roku wydarzenie się nie odbyło z powodu pandemii koronawirusa. Tegoroczne seanse filmowe już powracają, zaś karnety z ubiegłorocznych Konfrontacji Filmowych zachowują ważność. 

- Widzowie będą mieli do obejrzenia następujące obrazy: „Żegnaj, mój synu”, „Obrazy bez autora”, „Ojciec”, „30 gramów” oraz „Nasz czas” - wymienia Agnieszka Bąk z Akademickiego Centrum Kultury i Mediów. - Za repertuar wydarzenia odpowiada Piotr Kotowski, kurator linii KADR oraz kierownik kina Chatki Żaka.

Już po raz 27. organizatorzy zapraszają do obejrzenia najciekawszych osiągnięć kina światowego ostatniego sezonu. Ideą przeglądu jest prezentacja filmów dostrzeżonych na najważniejszych festiwalach na świecie. Choć w tym roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć znikomą liczbę nowych filmów, to jednak wszystkie tytuły pojawią się w Lublinie po raz pierwszy.

Program:

Sobota 13.03.21 r., godz. 18.30 - ŻEGNAJ, MÓJ SYNU, reż. Xiaoshuai Wang (Chiny 2019, 185 min.)

W rolach głównych: Jingchun Wang, Mei Yong, Xi Qi. Obydwoje aktorów zdobyło nagrody za najlepsze rolę męską oraz kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2019 r.

Jest to obejmująca trzy dekady rodzinna saga, której tłem są społeczne, polityczne i ekonomiczne przemiany, do jakich doszło w Chinach, począwszy od lat 80. XX wieku. Jest to zarazem opowieść o bolesnych stratach, niezabliźnionych ranach i próbie pojednania. Życie małżeńskiej pary rozpada się na kawałki wraz ze śmiercią synka. A ich dramat pogłębia „polityka jednego dziecka” narzucona przez władze. Małżonkowie nie chcą poddać się temu dyktatowi i próbują mimo wszystko go obejść.

Niedziela 14.03.21 r., godz. 18.30 - OBRAZY BEZ AUTORA, reż. Florian Henckel von Donnersmarck (Niemcy/Włochy 2018, 188 min.)

W rolach głównych: Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer. Nominacje do Oscara’2019 za najlepszy film zagraniczny i zdjęcia; nominacja do Złotego Globu’2019 za najlepszy film zagraniczny.

Film przedstawia jeszcze jeden wariant losu artysty gotowego dla zaistnienia zaprzedać duszę diabłu. Diabłów jest tutaj dwóch, a nawet trzech. Pierwszy przywdział brunatny mundur w czasach nazizmu. Drugi kusił komunistyczną wizją świetlanej przyszłości w powojennych Niemczech. Trzeci zachwalał atrakcje kapitalistycznego raju. Konszachty z diabłem to zawsze niebezpieczna gra.

Wtorek 16.03.21 r., godz. 19.30 - OJCIEC, reż. Kristina Grozewa, Petar Wałczanow (Bułgaria/Grecja 2019, 87 min.)

W rolach głównych: Iwan Barnew, Iwan Sawow, Tanja Szachowa. Grand Prix na MFF w Karlowych Warach’2019; Grand Prix na MFF w Tiranie’2019; nagroda za reżyserię oraz nagroda publiczności na MFF na Sachalinie’2019; Grand Prix oraz nagroda za scenariusz na Festiwalu Bułgarskich Filmów Fabularnych’2019; Grand Prix na MFF w Trieście’2020.

Bułgarsko-grecka produkcja podkreśla, iż to normalne, że Wasyl przeżywa śmierć żony. Pogrzeb nie oznacza jednak zamknięcia rozdziału. Czuje, że żona zza światów chce mu coś ważnego przekazać. Próbuje nawiązać z nią kontakt, korzystając z pomocy szarlatanów. Tyle że rozwiązanie zagadki nosi w sobie.

Czwartek 18.03.21 r., godz. 19.30 - 30 GRAMÓW, reż. Saeed Roustayi (Iran 2019, 131 min.)

W rolach głównych: Payman Maadi, Navid Mohammadzadeh, Parinaz Izadyar. Nagroda za reżyserię oraz za rolę męską (N. Mohammadzadeh) na MFF Tokio’2019.

Obraz ukazuje Iran pod rządami ajatolahów, który dawno wypowiedział bezwzględną wojnę dilerom narkotyków i narkomanom. Efekt jest jednak odwrotnie proporcjonalny wobec brutalnych akcji policji i drakońskich wyroków, łącznie z karami śmierci: uzależnionych od narkotyków przybywa, a na czarny rynek w Iranie trafia codziennie dziesięć ton trefnego towaru. Najbardziej kasowy irański film roku, odsłania kulisy bezpardonowej walki między policją a narkobiznesem w wojnie, której końca, ani zwycięzców nie widać.

Niedziela 21.03.21 r., godz. 18.30 NASZ CZAS, reż. Carlos Reygadas (Meksyk/Francja/Niemcy/Dania/Szwecja 2018, 175 min.)

W rolach głównych: Natalia López, Phil Burgers, Carlos Reygadas. Nagroda za reżyserię na MFF w Hawanie’2018; nagroda krytyków na MFF w São Paulo’2018.

Przedmiotem opowieści jest historia małżeństwa, które decyduje się żyć w otwartym związku i stopniowo prowadzi swoją relację na skraj przepaści. "Nasz czas" nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem. Intymne są w nim przede wszystkim pytania o relacje i pasja, z jaką twórca dzieli się nimi z widzami. Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczu z zamiłowaniem do sztuki. Obserwując walczące zwierzęta i zmagających się ze sobą ludzi, Reygadas pokazuje, jak kultura tworzy tamę dla instynktów, jak przekuwa pożądanie, agresję i namiętność w sztukę.

Cena biletów na pojedyncze seanse wynosi: 12 zł (ulgowy), 15 zł (normalny). Będą one dostępne na godzinę przed seansem w kasie "Chatki Żaka" lub na stronie ebilet.pl: https://www.ebilet.pl/kino/pozostale/studenckie-konfrontacje-filmowe/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto