Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Multimedialna biblioteka, jakiej nie było

Redakcja
Już za kilka tygodni przy ul. Szaserów ruszy budowa najnowocześniejszej biblioteki w mieście. Multimedialne centrum otworzy się na jesieni.

Miejska Biblioteka Publiczna szuka właśnie firmy, która zajmie się przebudową i remontem budynku na os. Błonie.

Pierwszego przetargu nie udało się rozstrzygnąć, bo zainteresowane przedsiębiorstwa zaproponowały zawrotne sumy za przekształcenie lokalu po starej pralni w architektoniczne cudeńko. Tym razem oferenci zaproponowali mniejsze stawki. Wyniki drugiego przetargu poznamy najprawdopodobniej w tym tygodniu. – Złożyliśmy już wniosek o pozwolenie na budowę – tłumaczy Piotr Tokarczuk, dyrektor MBP w Lublinie. – Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni uda się nam podpisać umowę z wykonawcą, a prace budowlane i remont ruszą po Wielkanocy.

Multimedialną bibliotekę zaprojektowali architekci z Wrocławia, którzy mają już na koncie kilka unikatowych „mediatek”.

– Dzięki tej inwestycji chcemy pokazać, że warto inwestować w śmiałe projekty, stworzone przez młodych ludzi z wizją – podkreśla Tokarczuk. Każda z „mediatek" zaprojektowanych przez wrocławską firmę ma wyjątkowy charakter. Dla przykładu, warszawski Przystanek Książka nawiązuje do XIX-wiecznej stacji kolejowej, a biblioteka Nautilus, także w stolicy, przypomina wnętrze łodzi podwodnej. - Również architekturze lubelskiej bibliotece, jak i jej wystrojowi będzie przyświecać myśl przewodnia. Ale na razie nie chcemy jej zdradzać - zastrzega Karol Stryja z wrocławskiego REA Design. - Mogę zapewnić, że będzie to jedyne takie miejsce na całej wschodniej ścianie kraju. Chcemy przyciągnąć przede wszystkim młodych czytelników dzięki ciekawemu otoczeniu, aranżacji wnętrza i zbiorom biblioteki. Liczymy, że osoby dorosłe i starsze też odnajdą tu swoje miejsce.

Nowoczesna i modna ma być oferta biblioteki.

– Oprócz tradycyjnych książek, zaproponujemy czytelnikom książki elektroniczne, dźwiękowe np. na mp3, do tego filmy, muzykę, komputerowe programy edukacyjne, gry oraz prasę – zapowiada Renata Filipiak, zastępca dyrektora MBP. – Będzie kulturalnie i nowocześnie. W bibliotece pojawi się też oferta zajęć plastycznych, muzycznych, czy literackich, a także spotkania z artystami. Dyrektor Tokarczuk dodaje: - Naszym celem jest stworzenie miejsca modnego, które warto będzie odwiedzać. Co ważne, biblioteka na os. Błonie wypełni białą plamę na kulturalnej mapie miasta. Do tej pory w tej części Lublina oferta biblioteczna była ograniczona.

W tym samym budynku rozgości się także miejskie Biuro Obsługi Mieszkańców.

Co o inwestycji myślą mieszkańcy os. Błonie? – Jestem za. Nasze osiedle uchodzi za zaniedbane. Teraz to się zmieni – ocenia Ewa, studentka z ul. Kawaleryskiej.
– Takie miejsce na pewno się tu przyda – dodaje pan Henryk, mieszkaniec os. Błonie. – Im więcej propozycji dla młodych ludzi, tym lepiej. Bibliotekarze podkreślają, że jeśli inwestycja okaże się sukcesem, Lublin doczeka się kolejnych oryginalnych filii.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto