Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin, jakiego nie widzieliśmy (zdjęcia)

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
W ręce historyków trafiły właśnie unikatowe, nigdy wcześniej nie publikowane zdjęcia Lublina. Zostały zrobione przez Niemców podczas lotów zwiadowczych w okresie II wojny światowej.

Na trop zdjęć wpadł pasjonat historii, badacz i dokumentalista Zygmunt Walkowski. – Nie wiedziałem gdzie i czego szukać, ale poprowadziła mnie intuicja – opowiada Walkowski. – Dzięki pomocy przyjaciół z Ameryki udało mi się dotrzeć do materiałów w zbiorach The National Archives at College Park w USA. Poszukiwałem fotografii do zasobów powstającego wówczas Muzeum Powstania Warszawskiego. Przy okazji natrafiłem na zdjęcia Lublina z 1944 roku.

Kiedy Walkowski dotarł do Ameryki, okazało się że nie zna sygnatur zdjęć, dlatego przeszukanie zasobów archiwum zajęły mu kolejnych kilka dni.

Łącznie przywiózł pięć tysięcy zeskanowanych fotografii lotniczych i naziemnych z Polski lat wojny

Do Lublina ze zbioru trafiło pięć zdjęć wykonanych z pokładu niemieckiego samolotu zwiadowczego w maju i październiku 1944 roku, oraz trzy fotografie naziemne wykonane przez Niemców w 1941 roku.

To gratka nie tylko dla historyków, ale także dla miłośników Lublina. Na fotografiach z 1941 roku widzimy rozbite niemieckie samoloty, nieistniejący już dziś magazyn firmy Falke, który stał najprawdopodobniej niedaleko dzisiejszych zakładów Lubelli, a także niemieckich żołnierzy ładujących do wagonów ciężkie skrzynie.

Na zdjęciach pokazujących panoramę Lublina można zobaczyć miejsca, których nie ma już na mapie miasta, albo wyglądają skrajnie inaczej niż te znane nam z teraźniejszości

Niemcy uchwycili m.in. obozy przy ulicy Krochmalnej dla osób wywożonych na roboty do Rzeszy, baraki obozowe przy ulicy Rusałka, miejsca kaźni na Majdanku, lubelski Umschlagplatz, czyli rampę przy ulicy Turystycznej, a także okopy i stanowiska ogniowe Sowietów.

Na fotografiach można zobaczyć także zrujnowane Stare Miasto, przedstawiony w detalach zakład energetyczny, a także zakłady Chevroleta, które niegdyś mieściły się tam, gdzie później pracowała Fabryka Samochodów Ciężarowych. Baczni obserwatorzy mogą też przyjrzeć się torom kolejowym, drogom, rzekom i budynkom i porównać dawny Lublin z dzisiejszymi mapami.

Fotografie trafiły już do lubelskich instytucji historycznych i archiwów

Zajmą się nimi historycy badający Lublin sprzed lat. Fotografie przydadzą się nawet archeologom. – Szukaliśmy na fotografiach lotniczych śladów znacznie starszych niż II wojna światowa, bo tych sięgających czasów pierwszych osad na Sławinie – tłumaczy Grażyna Jakimińska z Muzeum Historii Miasta Lublina. – Przypatrywaliśmy się ukształtowaniu terenu, a także śladów cieków wodnych.

– Dzięki tym zdjęciom możemy poznać dawny Lublin taki, jaki rzeczywiści był – podsumowuje Krzysztof Mucha, organizator spotkania. – To temat na rozważania na długie zimowe wieczory dla pasjonatów historii.


Zobacz także:

Nieistniejący Lublin w kolorze (zdjęcia)
26.07.2008 |Zdjęcia
Nieistniejący Lublin w kolorze (zdjęcia)
Prezentujemy kolorowe zdjęcia z lubelskiego getta, wykonane prawdopodobnie wiosną 1940 roku. Ich autorem jest oficer Wermahtu - Max Kirnberger.

Bomby zniszczyły to miasto (zdjęcia)
04.09.2008 |Zdjęcia
Bomby zniszczyły to miasto (zdjęcia)
Przedstawiamy 11 unikalnych zdjęć, zrobionych przez nieznanego żołnierza Wehrmachtu w pierwszych dniach niemieckich ataków na Lublin.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto