Lublin. Górki czechowskie: nowy rozdział sporu. Ratusz będzie musiał dokładnie patrzeć na kalendarz

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Uzasadnienie wyroku w sprawie górek czechowskich jest już gotowe – informuje Wojewódzki Sąd Administracyjny. W przyszłym tygodniu ma trafić do ratusza. Od tego czasu zacznie biec 30-dniowy termin na złożenie kasacji. – Zostanie ona złożona – zapowiada miasto, dla którego rozstrzygnięcie sądu było niekorzystne.
Uzasadnienie wyroku w sprawie górek czechowskich jest już gotowe – informuje Wojewódzki Sąd Administracyjny. W przyszłym tygodniu ma trafić do ratusza. Od tego czasu zacznie biec 30-dniowy termin na złożenie kasacji. – Zostanie ona złożona – zapowiada miasto, dla którego rozstrzygnięcie sądu było niekorzystne. Adrian Tomczyk/archiwum
Udostępnij:
Uzasadnienie wyroku w sprawie górek czechowskich jest już gotowe – informuje Wojewódzki Sąd Administracyjny. W przyszłym tygodniu ma trafić do ratusza. Od tego czasu zacznie biec 30-dniowy termin na złożenie kasacji. – Zostanie ona złożona – zapowiada miasto, dla którego rozstrzygnięcie sądu było niekorzystne.

W kolejną fazę wchodzi spór o przyszłość górek czechowskich. Sprawa ma trafić do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Miasto zapowiada złożenie skargi kasacyjnej od niekorzystnego dla niego wyroku z 15 grudnia 2021 r. Aby ją przygotować musi dostać pisemne uzasadnienie wyroku. Ma ono w najbliższych dniach trafić na biurko ratuszowych urzędników.

– Uzasadnienie wyroku jest już gotowe, dokument czeka na podpisy członków składu orzekającego. Jeśli nie będą mieli uwag, to w przyszłym tygodniu uzasadnienie zostanie przesłane do Urzędu Miasta Lublin – zapowiada Robert Hałabis, rzecznik WSA w Lublinie.

Ratusz będzie miał wówczas 30 dni na złożenie skargi kasacyjnej. - Z uwagi na istotne wątpliwości prawne, z pewnością będziemy składać skargę kasacyjną do NSA – zapowiadała tuż po ogłoszeniu wyroku Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Przypomnijmy. WSA orzekł, że uchwała w sprawie studium zagospodarowania Lublina jest niezgodna z prawem. Dopuszcza ona budowę bloków na części górek czechowskich. Było to już drugie rozstrzygnięcie WSA w tej sprawie. W grudniu 2019 r. sąd wydał wyrok, który był również niekorzystny dla miasta. Ratusz złożył skargę kasacyjną do NSA, który w lutym 2021 r. uchylił rozstrzygnięcie sądu niższej instancji i nakazał WSA ponowne rozpatrzenie sprawy.

Teraz ratusz szykuje taki sam scenariusz postępowania. O nieskładanie skargi kasacyjnej apeluje Towarzystwo dla Natury i Człowieka. - To doskonały moment na refleksję i okazja, żeby z tej szkodliwej decyzji (dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej na części górek czechowskich - dop. red.) się wycofać – pisze w liście otwartym do prezydenta Lublina Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

To nie jedyny apel do miasta. Fundacja Wolności wnosi, aby skargę napisali prawnicy zatrudnieni na etatach w UM Lublin. - W Urzędzie Miasta Lublin jest zatrudnionych ok. dwudziestu sześciu etatowych radców prawnych (w tym 24 w pełnym wymiarze czasu pracy, stan na rok 2020). Czy wśród tylu osób nie znajdzie się choć jeden, który podejmie się napisania skargi kasacyjnej? Wielu z tych radców prawnych posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe, aby reprezentować gminę przed NSA – wskazuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Przypomina jednocześnie, że napisanie poprzedniej skargi kasacyjnej ratusz zlecił prawnikom spoza urzędu. - Kosztowało to lubelskich podatników 20,1 tysięcy złotych plus VAT – wylicza Jakubowski.

- Kwestia wyboru pełnomocnika, który sporządzi i wniesie skargę kasacyjną zostanie podjęta po otrzymaniu uzasadnienia. Podejmując decyzję, będziemy kierować się przede wszystkim troską o zabezpieczenie interesów gminy Lublin i prawidłowości toku postępowania przed NSA – informuje Katarzyna Duma.

Sądowy spór o zgodność z prawem uchwały w sprawie przyjęcia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina” toczy się od sierpnia 2019 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie