Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Bitwa w rocznicę stanu wojennego (wideo, zdjęcia)

Redakcja
Bijatyka na pałki i pięści, okrzyki, sztandary i wyjące syreny – tak w niedzielę, 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego wyglądało centrum Lublina podczas inscenizacji walk demonstrantów z ZOMO.

W rolę walczących ze sobą demonstrujących mieszkańców Lublina i funkcjonariuszy ZOMO wcielili się lubelscy uczniowie, studenci i uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy.

Wszystko po to, by upamiętnić 28. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

- To dla nas lekcja historii na żywo – podkreśla Krzysztof Mielnicki, uczeń technikum, który w niedzielę stanął po stronie demonstrantów sprzeciwiających się wprowadzeniu stanu wojennego. – Wybrałem stronę demonstrantów, bo lepiej walczyć z ZOMO, niż w nim być – dodaje.

- Taka rekonstrukcja wydarzeń sprzed lat ma sens, może dzięki temu młodzież czegoś się nauczy – dodaje Jacek Bury, wychowawca w świetlicy OHP, który wcielił się w rolę zomowca.

Inscenizacja walk zaczęła się pod kinem Apollo, gdzie demonstranci odczytali komunikat o nocnym ataku na siedzibę NSZZ Solidarność, aresztowaniu Stanisława Węglarza, wiceprzewodniczącego Solidarności i strajkach w Fabryce Samochodów Ciężarowych i Lubelskich Zakładów Naprawy Samochodów.

Potem demonstranci otoczeni przez ZOMO przeszli na plac Litewski. Tam, po ułożeniu krzyża ze zniczy i złożeniu kwiatów, zaczęły się potyczki. W ruch poszły pałki, nie zabrakło okrzyków i ryku syren.

- Precz z komuną, Wrona skona, Solidarność i znajdzie się pała na dupę generała – wołali demonstranci.

– Dzisiejszej nocy ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocelenia Narodowego, wprowadzając stan wojenny. Zebrania i demonstracje są nielegalne. Proszę się rozejść. Nie dajcie się zwodzić jątrzycielom i ekstremistom, burzycielom porządku publicznego – odpowiadali zomowcy.

Inscenizacji walk przyglądali się lublinianie. Niektórzy przyszli całymi rodzinami.

– Przyszłam na plac Litewski z mężem i dwoma synkami – wyjaśnia pani Aneta. – Choć dzieci są jeszcze małe i jeszcze nie wszystko rozumieją, to staramy się wytłumaczyć, co działo się w Polsce przed laty – dodaje.

W ramach obchodów 28. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie odbyły się także m.in. Koncert Pieśni Niepokornej oraz msza za dusze ofiar stanu wojennego. 15 grudnia w Gimnazjum nr 1 przy ul. Kunickiego zacznie się konferencja naukowa „13 grudnia 1981 roku – Znak Stop dla Wolności”.

Happening przygotowała lubelska "Solidarność”, oddział IPN w Lublinie oraz Ochotnicze Hufce Pracy. **

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto