Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Będą ulgi dla przedsiębiorców?

redakcja
redakcja
sxc.hu
13 marca Rada Miasta zajmie się propozycją ulg w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy związane z nową inwestycją.

Ratusz chce zniżek dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy i tych, którzy wykładają pieniądze na remont zabytków. Ulgi mają dotyczyć podatku od nieruchomości.

Mikroprzedsiębiorcy byliby zwolnieni z podatku przez pół roku pod warunkiem utworzenia jednego nowego miejsca pracy, mali przedsiębiorcy musieliby w tym celu stworzyć 4 miejsca pracy, średni przedsiębiorcy 15, a pozostałe firmy co najmniej 60.

Prezydencki projekt uchwały przewiduje też roczne zwolnienia za utworzenie 2 nowych (mikroprzedsiębiorcy), 8 (mali przedsiębiorcy), 30 (średni przedsiębiorcy) lub 120 (pozostali) nowych miejsc pracy.

Takie zwolnienia nie dotyczyłyby handlu o powierzchni 1800 mkw., strefy ekonomicznej na Felinie i budynków zajętych pod działalność gospodarczą polegającą na wynajmie powierzchni użytkowej dla przedsiębiorców.

Ratusz liczy na to, że taki system ulg (miałby obowiązywać do końca 2020 r.) ożywi rynek pracy i zmniejszy bezrobocie.

– To ukłon w stronę przedsiębiorców – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Tak samo, jak proponowane zwolnienia dla właścicieli zabytków, którzy są przedsiębiorcami. Chcemy, żeby mogli odnawiać obiekty ponosząc mniejsze koszty – dodaje.

Właściciele zabytków byliby zwolnieni z podatku od nieruchomości przez rok, o ile w danym roku podatkowym zainwestują w budynek nie mniej, niż dwukrotność należnego podatku.

Uwzględniane mają być takie koszty, jak zabezpieczenie ścian, malowanie lub uzupełnienie tynków czy też detali architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie. W taki sam sposób honorowane mają być wydatki na wzmocnienie konstrukcji zabytkowego budynku, odnowienie lub odtworzenie okien wraz z okiennicami, jak również drzwi, wymiana dachu, rynien, bram i ogrodzeń. A także zakup wszystkich materiałów budowlanych i konserwatorskich koniecznych do przeprowadzenia wspomnianych prac.

Zwolnienie przysługiwałoby właścicielom tylko tych zabytków, które są utrzymywane zgodnie z przepisami i pod warunkiem, że na prace wydane zostało pozwolenie na budowę i zgodę konserwatora zabytków.

Dominik Smaga


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto