Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelska starówka w 1956 roku

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Zobacz unikatowy film, nakręcony w Lublinie w 1956 roku. Obraz w ironiczny sposób przedstawia renowację lubelskiej starówki po wojnie.

Choć film ma ponad pół wieku, niektóre problemy starego miasta raczej się nie zmieniły.

Autorem tego materiału jest Bohdan Kłosiński. W pierwszej sekwencji słyszymy słowa rodem z polskich kronik filmowych tamtego okresu.  - Mamy w Polsce nie tylko Nową Hutę i Nowe Tychy. Mamy także nowe-stare miasta. Dnia 22 lipca 1954 r. z okazji Święta Dziesięciolecia lubelska starówka oszołomiła Polskę blaskiem swych nowych fasad. Odtąd ten dostojny i uroczy zakątek stał się celem nabożnych pielgrzymek z całego kraju - zachwala lubelską starówkę lektor.

Jednak w kolejnych ujęciach okazuje się, że renowacja starego miasta jest bardzo powierzchowna.

Autorzy filmują zrujnowane domy, pokazują nędzę i fatalny stan kamienic. Ironiczne komentarze prowokują i ukazują prawdziwy stan lubelskiej starówki.

Film został nakręcony przez grupę absolwentów łódzkiej filmówki.

Czy ukazał się w kinach w latach 50.? Tego nie wiemy na pewno. Być może, choć sądząc po ironicznym stylu wypowiedzi autorów, które demaskują i naśmiewają się z renowacji lubelskiej starówki nie możemy mieć całkowitej pewności. Wiemy za to na 100%, że film "Lubelska Starówka" został niedawno wydany przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, w ramach cyklu Polska Szkoła Dokumentu "Czarna Seria". Filmy powstały na fali odwilży z 1956 roku, oprócz Lublina pokazują m. in. środowisko warszawskich prostytytek i powojenną ruinę stolicy.

Obraz odnaleźliśmy na portalu youtube.


Zobacz także:

Bomby zniszczyły to miasto (zdjęcia)
04.09.2008 |Zdjęcia
Bomby zniszczyły to miasto (zdjęcia)
Przedstawiamy 11 unikalnych zdjęć, zrobionych przez nieznanego żołnierza Wehrmachtu w pierwszych dniach niemieckich ataków na Lublin. Fotografie udostępniła nam Galeria Alfabet Polski.
Nieistniejący Lublin w kolorze (zdjęcia)
26.07.2008 |Zdjęcia
Nieistniejący Lublin w kolorze (zdjęcia)
Prezentujemy unikatowe, kolorowe zdjęcia z lubelskiego getta, wykonane prawdopodobnie wiosną 1940 roku. Ich autorem jest oficer Wermahtu - Max Kirnberger.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto