Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę produkcji kul

redakcja
redakcja
Maciej Kaczanowski
Chodzi o kule, które są używane m. in. w maszynach górniczych, ze złomowanych szyn kolejowych. To innowacja nie tylko na skalę krajową. Produkcja kul jest jak najbardziej realna, bo konsorcjum Politechniki Lubelskiej oraz firm Sigma S.A. i Kuźnia Ostrowiec otrzyma 2,8 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Liderem konsorcjum jest Wydział Mechaniczny PL. To właśnie jego pracownicy opracowują technologię walcowania kul o średnicy 60 mm. Mogą one być używane do rozdrabniania np. węgla, rud metali, cementu czy żwiru.

– Po rozpoczęciu produkcji bylibyśmy w stanie wytwarzać rocznie trzy i pół tysiąca takich kul, przy czym krajowe zapotrzebowanie jest liczone w dziesiątkach tysięcy ton – mówi prof. Zbigniew Pater z Politechniki Lubelskiej, kierownik projektu. Jak dodaje, nakłady na realizację mogą się szybko zwrócić.

– Według optymistycznego wariantu mogą to być niecałe dwa lata - gdy jeden z zakładów wchodzących w skład konsorcjum zdecyduje się na uruchomienie we własnym zakresie procesu dzielenia mechanicznego złomowanych szyn kolejowych. W najbardziej realistycznym wariancie, uwzględniającym produkcję kul oraz sprzedaż walcarek i agregatów, ten okres wynosi 2,3 roku – przewiduje prof. Pater.

Innowacyjność metody naukowców z lubelskiej uczelni polega przede wszystkim na materiale użytym do produkcji kul.

– W Polsce jeszcze nikt tego nie robił. Różnica w cenie surowca jest na tyle istotna, że ta metoda może być konkurencyjna nie tylko w kraju, ale także za granicą – przyznaje Roman Dzidowski, prezes zarządu Kuźni Ostrowiec.
To tu i w podlubelskiej firmie Sigma S.A. powstaną prototypy maszyn skonstruowanych w Politechnice Lubelskiej. Następnie w obu zakładach będą prowadzone testy urządzeń.

– Czekamy na oficjalną informację o przyznaniu dofinansowania i będziemy mogli przystąpić do działania. W tej chwili ciężko mówić o datach, ale powinno to nastąpić jeszcze w tym roku – mówi Paweł Hajduk, członek rady nadzorczej Sigma S.A.
Całkowity koszt projektu jest szacowany na 4,8 mln zł, z czego 2 miliony to wkład własny. Pozostała kwota ma pochodzić z programu Innotech realizowanego przez Naukowe Centrum Badań i Rozwoju.

Tomasz Maciuszczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto