Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łopiennik: Zabytkowy zegar słoneczny na przydrożnym kopcu

Redakcja
W gminie Łopiennik Górny, tuż przy drodze krajowej nr 17, warto zatrzymać się na chwilę w Łopienniku Nadrzecznym przy niepozornie wyglądającym, a przez to mało zauważanym obiekcie.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

W miejscu tym, tuż przy krajowej „siedemnastce”, nazywanej również Szosą Lubelską, biegnącej od wschodnich granic Warszawy przez Lublin i Zamość do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem, a dalej aż do Odessy, po prawej stronie drogi znajduje się niewielki kopiec ziemny z zegarem słonecznym. Obok nasypu stoi wbity w ziemię wysoki krzyż.

To mały obelisk na stożkowym nasypie na skraju lasu. Kopiec usypany został w latach 1834-1835 - jako pamiątka ukończenia budowy szosy Lublin-Zamość.

Jest to właściwie pomnik Budowniczych Drogi, który zlokalizowano w połowie odległości pomiędzy Lublinem a Zamościem, a jednocześnie również prawie w połowie drogi z Warszawy do Lwowa. Obiekt położony jest w obrębie terenów Nadleśnictwa Krasnystaw i znajduje się w Katalogu Zabytków.

W połowie XIX wieku Łopiennik, którego nazwa po raz pierwszy pojawiła się w zapisie kronikarskim z XIII wieku w kontekście zwycięstwa Leszka Czarnego nad Jadźwingami, przeszedł pod zarząd gminy w Fajsławicach, pozostającej wtenczas w granicach Guberni Lubelskiej Cesarstwa Rosyjskiego.

Wtedy to podjęto decyzję o budowie drogi i w latach 1834-1835 przez środek Łopiennika przeprowadzona została szosa z Lublina do Zamościa. Odcinek Piaski –Zamość ukończono w 1835 roku. Drogę zaprojektował inżynier Józef Szołpe (oryginalna pisownia: Iozef Schouppe), zaś kierownikiem robót był Maciej Bayer.

W pobliskim lesie usypano wtenczas stożkowy nasyp ziemny na pamiątkę ukończenia budowy, na którym umieszczono słup kamienny z brązowym zegarem słonecznym i pamiątkowym napisem.

Z tyłu, od zachodniej strony nasypu, na kopiec prowadzą kamienne schody. Po ich pokonaniu na szczycie dostrzec można czworoboczny kamienny obelisk z brązowym zegarem słonecznym i z pamiątkowym napisem na samym zegarze: „Niech się sili złość i głupstwo na zniszczenie”. A ponieważ zegar przetrwał carską niewolę, obydwie wojny światowe i liczne zawieruchy dziejowe, można stwierdzić, iż idea pomysłodawcy tego napisu spełniła się, gdyż nikt i nic nie zdołało unicestwić ani zegara, ani kopca.

Po bokach obelisku kutymi i malowanymi literami umieszczono nazwiska projektanta i wykonawcy drogi, oraz informację, iż pomnik zlokalizowany został w połowie drogi między Lublinem a Zamościem.

Zegar słoneczny w Łopienniku Nadrzecznym, określający czas w godzinach na podstawie pozycji Słońca, poprzez wskazanie cienia rzucanego przez nieruchomy wskaźnik na powierzchnię tarczy z podziałką godzinową umieszczoną na postumencie, jest jednym z 44 tego typu chronometrów w województwie lubelskim oraz jednym z 992 w Polsce. W tym zaś kontekście Łopiennik Nadrzeczny - to jedna z 33 miejscowości w województwie, w których jeszcze są tego typu zegary.

Tuż przy obiekcie usytuowany jest niewielki leśny parking, na którym można nie tylko pozostawić pojazd, ale także skorzystać z punktu małej gastronomii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto