Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legiony Rzymskie opanowały UMCS (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Redakcja
Plac Marii Curie-Skłodowskie w piątek opanowali młodzi ludzie ubrani w zbroje rzymskich legionistów walczących w niezliczonych kampaniach ówczesnego starożytnego świata. Wszystko w ramach Lubelskich Dni Historii Alternatywnej

Stowarzyszenie „Pro Antica” zorganizowało przed budynkiem Rektoratu UMCS prezentację rekonstrukcji uzbrojenia i wyposażenia armii rzymskiej jako imprezę o charakterze historyczno-archeologicznym. Demonstrowano nie tylko stroje bojowe wojowników tej najstarszej starożytnej regularnej armii świata, dokumentującej zasługi Rzymu dla naszej cywilizacji, ale także prezentowane były elementy jej uzbrojenia. Największym jednak powodzeniem cieszyły się imitacje walk na miecze i z tarczami w rękach w wykonaniu „dawnych legionistów”.

- Nasze „Pro Antica” powstało w 2001 roku, a powołała je do życia grupa absolwentów i pracowników naukowych Instytutu Historii UMCS - wyjaśnia Kamil Głuszek, student prawa i politologii UMCS. - Oprócz pokazów, takich jak dziś, dodaje „lubelski legionista” Stowarzyszenie upowszechnia wiedzę z dziejów starożytnego Rzymu, jego osiągnięć, kultury materialnej i duchowej - dodaje.

- Większość elementów uzbrojenia i ekwipunku wytwarzamy sami na własne potrzeby, ale pomagają nam w tym także wykwalifikowani rzemieślnicy - tłumaczy Piotr Konaszczuk, student politologii UMCSatomiast bardzo pomocna w naszych poczynaniach jest także wiedza z zakresu historii kultury materialnej antyku, która stanowi podstawę w wykonywaniu rekonstrukcji – dodaje.

- Co roku bierzemy udział w różnych krajowych i zagranicznych imprezach plenerowych o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym, prezentując w ten sposób „żywą” kulturę antyczną – zauważa Piotr Kubasiewicz , doktorant historii UMCS. - A najbardziej prestiżową jest Parada „Natali di Roma”, odbywająca się na terytorium Imperium Romanum. Siedzibą naszego Stowarzyszenia jest oczywiście Lublin - konkluduje Kubasiewicz. Członkowie stowarzyszenia pochodzą z nawet najbardziej odległych regionów Polski.

Plac „Marysi” Skłodowskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych historią alternatywną także jutro w godz. od 10.00-20.00.


Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto