Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KUL promuje kulturę żydowską

malgorzata_wielgosz
malgorzata_wielgosz
Monika Szabłowska-Zaremba
Opowieści o duchach i przesądach, kołysanka w języku jidysz, nauka hebrajskiego alfabetu. To wszystko czeka na uczestników spotkań z kulturą Żydów mieszkających w Polsce do 1939 roku.
Materiał Dziennikarki Obywatelskiej

Spotkania organizują wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Cykl spotkań odbywa się pod hasłem „Od domu do chederu” w chacie żydowskiej w Muzeum Wsi Lubelskiej.

- Chodzi o to, by pokazać nieistniejący już świat żydowski w jego bogactwie – podkreśla dr Monika Szabłowska-Zaremba, adiunkt w Pracowni Literatury Polsko-Żydowskiej oraz Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego KUL, organizatorka wydarzenia.

- Będzie o żydowskim domu od kuchni, o chederze, czyli żydowskiej szkole. Pokażemy uczestnikom hebrajski alfabet. Chcemy zaproponować im, by odważyli się napisać coś w tym języku, od prawej do lewej strony, odwrotnie niż u nas. W związku z tym, że w projekcie bierze udział 11 studentek filologii polskiej, szczególną uwagę poświęcimy kobietom z całym ich światem: dzieckiem, relacjami z mężem, domem, kuchnią. Będzie można poznać przysłowia, posłuchać opowieści o zwyczajach, ale także o duchach i przesądach. Moja studentka nauczyła się specjalnie na tę okazję kołysanki w języku jidysz. Chcemy pokazać kulturę żydowską w całej jej niezwykłości. Chodzi o to, by dobrze się bawiąc, przekazywać konkretną wiedzę, ukazywać obraz minionej codzienności.

Wykładowcy KUL mogą liczyć na wsparcie ze strony pracowników skansenu.

- To wszystko udało się zorganizować również dzięki pracownikom Muzeum Wsi Lubelskiej: Grzegorzowi Miliszkiewiczowi i Halinie Stachyrze – wymienia dr Szabłowska-Zaremba. - Oni udostępnili żydowską chatę, stroje, służyli pomocą merytoryczną. Zainteresowanym podobało się to, że mogą zadawać pytania i rozmawiać ze studentami. W ten sposób dokonywało się przekazywanie interesujących informacji, które wpłyną na koncepcję rzeczywistości, system wartości uczestników wydarzenia. Warto podkreślić, że proces ten dokonywał się w atrakcyjny dla obu stron sposób.

Pierwsze spotkania odbyły się już w maju. - Na kolejne zapraszamy po sesji egzaminacyjnej, gdy studenci będą mieli więcej czasu, by włączać się w ich organizację – mówi dr Szabłowska-Zaremba. - Przekonaliśmy się, że zainteresowanie kulturą żydowską jest w Lublinie ogromne. Szczególnie uczniowie, którzy już uczestniczyli w tych projektach edukacyjnych, zagrzewali nas do kolejnych takich inicjatyw. Postaramy się ich nie zawieść – obiecuje dr Szabłowska-Zaremba.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto