Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuc feliński - materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Redakcja
Populacja Kuca felińskiego, liczy obecnie ponad 800 szt. Koncepcja hodowli, narodziła się w Lublinie - na Felinie.

Skąd taka nazwa i co chodzi z tym kucem?

Kuc feliński –to taki mały konik, który jako pierwszy przedstawiciel tej rasy – został wyhodowany w Lublinie. To polska rasa kuca wierzchowego. Gospodarstwo Doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego /dawniej Akademia Rolnicza/ z siedzibą na Felinie – swoją nowatorską, ofiarną pracą jako pierwsze w Polsce i na świecie dochowało się takiego pięknego konika.

Osobnik tej rasy mierzy sobie w kłębie 125-136 cm, posiada żywy temperament, ale zrównoważony charakter. Ma predyspozycje do jazdy wierzchem, może z powodzeniem pracować w zaprzęgu. Sprawdza się w gospodarstwach rolnych o profilu ekologicznym, gdzie może być wykorzystywany, jako koń roboczy. Dość okazale prezentuje się we wszelakich zaprzęgach, dobrze spisuje się w konkursach powożenia. Przede wszystkim służy swoim grzbietem dzieciom niepełnosprawnym w zajęciach hipoterapii. Obecny jest na wielu szkółkach jeździeckich. Jak więc widać, posiada szerokie spektrum swojej użyteczności. O zdobywaniu tytułów mistrzowskich, medali, wyróżnień- na rozlicznych ogólnopolskich i światowych konkurach - nie wspomnę.

Historia hodowli, rozpoczyna się w roku 1973, kiedy na świat przyszła klacz Gracja, dająca początek nowej linii kuców. O co chodziło w zabiegach mających na celu stworzenie nowej rasy?. Otóż, wśród polskich koni brakowało takiej rasy, która byłaby niewielkiego wzrostu, a jednocześnie miała cechy przydatności wierzchowej, mogła nadawać się do uczestnictwa w rywalizacji sportowej i wreszcie posiadała cechy użytkowe koni szlachetnych. Taką koncepcję hodowlaną właśnie założyli pracownicy Zakładu Hodowli Koni Wydziału Zootechnicznego Akademii Rolniczej w Lublinie (obecnie Katedra Hodowli i Użytkowania Koni- Uniwersytetu Przyrodniczego). Kierownictwo przedsięwzięcia należało do profesora Ewalda Sasimowskiego. Od Jego nazwiska pochodzi potoczna nazwa tych koników-,,Sasimek’’. W latach 90- tych opiekę nad hodowla przejął, dr Ryszard Kolstrung i sprawuje ją do chwili obecnej

Obecnie populacja kuca felińskiego liczy ponad 800 koników tej rasy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto