MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krocionogi w Lublinie: Coraz więcej robaków na lubelskich osiedlach

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Coraz więcej robaków jest na lubelskich osiedlach. Krocionogi opanowały bloki na Kalinowszczyźnie, LSM-ie i Bronowicach.

– To okropne robaki, widać je na elewacji bloku, w piwnicach. Czy nikt nie może z tym nic zrobić? – irytuje się Czytelnik z Kalinowszczyzny, który zauważył, że małych robaków jest coraz więcej na ścianach budynku. – To krocionogi. One są niebezpieczne dla człowieka, nie chcę żyć w miejscu, gdzie mogę się obawiać się o swoje zdrowie – dodaje.

Administracja osiedla przyznaje, że rzeczywiście jest problem z krocionogami.

– To już drugi raz w tym roku, kiedy one się pojawiły – mówi Edmund Waryszak ze spółdzielni mieszkaniowej Kolejarz. – Pierwszy raz były na wiosnę. Krocionogi lubią wilgoć, dlatego teraz jest ich tak dużo. Widać je na budynkach przy ulicy Lwowskiej i Dembowskiego – dodaje.
Okazuje się, że sygnały Czytelników z Kalinowszczyzny, to nie jedyny przypadek atakowana budynków mieszkalnych przez krocionogi.

Administracja wbrew zarzutom mieszkańców zapewnia, ze walczy z robakami. – Od dwóch tygodni robimy dezynfekcję – mówi Waryszak.
Na krocionogi narzekają też mieszkańcy z osiedla Nałkowskich. – Widać je najczęściej po opadach. Wychodzą z najcieplejszych miejsc, na przykład opasek przy blokach – mówi Jan Kłos, prezes SM Nałkowskich. – Demontujemy opaski, by je wytępić, jednak one wracają.

Podobnego zdania jest Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Oczywiście, że się u nas pojawiają. Nie jest trudno je usunąć, ale o tym jak im zapobiegać nie mamy pojęcia – zaznacza Jan Gąbka.

Dr Grzegorz Kania z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie bada krocionogi od kilkunastu lat. – Krocionogi pojawiały się na w innych częściach miasta. Najczęściej można je zaobserwować na wiosnę – przyznaje dr Kania. Według naukowców krocionogi występują masowo w Polsce, Europie i w ogóle na świecie. W tropikach są gatunki, które mają nawet 30 centymetrów długości.

Czy krocionogi są niebezpieczne dla człowieka? – Tak. Z moich badań wynika, że przenoszą bakterie, które mogą doprowadzić do zapalenia płuc oraz zaburzeń przewodu pokarmowego. A jeśli dotkniemy krocionoga może to spowodować miejscowe zapalenie skóry – dodaje doktor

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto