Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjne słupki na drodze krajowej nr 17 (artykuł Dziennikarza Obywatelskiego)

lublin112.pl
lublin112.pl
"Słupki głupki" na drodze krajowej nr 17 to gorący temat w rozmach na CB radiu wśród kierowców. Policja uważa, że dzięki postawieniu słupków ilość wypadków na trasie zmniejszyła się. Kierowców mają inne zdanie.
Uwaga! Zostań Dziennikarzem Obywatelskim!

Interesujesz się sprawami swojego miasta i dzielnicy? Pisz i rób zdjęcia do MM! Zostań Użytkownikiem naszego portalu. Zamieszczaj artykuły i fotografie w kategoriach artykuły i blogi. Najlepsze materiały Dziennikarzy Obywatelskich trafią do papierowego wydania Mojego Miasta Lublin! Zapraszamy do współpracy.

Masz pytanie? Zadzwoń lub napisz do redatora dyżurnego MM, do którego kontakt znajdziesz codziennie w dolnym prawym rogu strony głównej lublin.naszemiasto.pl.


O wystających "słupkach-głupkach" na drodze krajowej nr 17 pisał niedawno Dziennik Wschodni (Na DK-17 pojawią się kolejne słupki-głupki).

Słupki rozdzielające pasy jezdni umieszczone są w szosie od Fajsławic, aż po Łopienniki. Policja uważa, że dzięki postawieniu słupków ilość wypadków na trasie zmniejszyła się. Być może według statystyk tak jest.

Jednak zdania kierowców co do funkcjonalności tego wynalazku są zgoła odmienne. Ja jako jeden z użytkowników drogi mam podobny pogląd, podyktowany względami bezpieczeństwa i ekonomicznymi.

Biorąc pod uwagę wartość jednego słupka, a jest to ok. 250 zł, straty z powodu wyłamywania słupków sięgają kilku, jak nie kilkunastu tysięcy zł.

Prędzej, czy później stawiane są nowe słupki. Ubytki w słupkach pojawiają się na początkach podwójnej ciągłej i pasach do zjazdu z lewego na prawy pas. Chociaż zdarzają się także braki pośrodku odcinka trasy.

Jaki z tego wniosek? Kierowcy będą ciągle uszkadzać słupki, np w nocy lub w czasie wykonywania gwałtownego manewru ucieczki np. przez wchodzącym na szosę psem, lub nie dziką zwierzyną. Słupki mogą też zostać uszkodzone zimą przez pług śnieżny. To tylko hipotezy.

Od dłuższego czasu wyłamane słupki nie są uzupełniane, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Wystające kikuty z szosy stanowią zagrożenie dla ogumienia aut.

A teraz wyobraźmy sobie sytuację, że doszło do stłuczki lub kolizji. Ciąg aut stoi w korku a z tyłu jedzie karetka pogotowia, straż pożarna czy policja. Zaczyna się slalom pomiędzy pachołkami. Udany, jeżeli na przeciwnym pasie auta uprzywilejowane będą miały miejsce do szybkiego przejazdu.

W przypadku jechania za pojazdem wolnobieżnym, traktorem czy koparką, procesja aut będzie podążac za nimi do momentu rozwidlenia pasów ruchu. Podobnie za tirem wyładowanym po brzegi towarem.

Nie życzę żadnemu motocykliście wyłożenia się i zaliczenia plecami kilkunastu słupków, a tym bardziej uszkodzenia ciała przez wystające elementy z szosy.

Nie wiem na ile wynalazek drogowców jest bezpieczny. Na pewno jest kosztowny, a rożne sytuacje na drodze mogą doprowadzić kiedyś to tragedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto