Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolektory słoneczne obowiązkowo w każdym domu. Tak chce UE

redakcja
redakcja
Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie nowe i remontowane budynki będą ...
Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie nowe i remontowane budynki będą ... redakcja
Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie nowe i remontowane budynki będą musiały mieć kolektor słoneczny, wiatrak, pompę cieplną albo fotoogniwo

Taki zapis znajdzie się w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Konsultacje nad nim kończy Ministerstwo Gospodarki.

– Inwestorzy, którzy nie spełnią tych wymogów, nie dostaną pozwolenia na budowę lub użytkowanie – zapowiada Mirosław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, zaś przepisy dotyczące montażu instalacji – od 1 stycznia 2015 roku. Do zmiany prawa zmuszają nas dyrektywy unijne.

– W projekcie ustawy zaproponowano, aby w nowych i przechodzących remont generalny budynkach minimalny udział energii i ciepła z instalacji odnawialnych źródeł energii wynosił 13 proc. – tłumaczy Iwona Dżygała z Ministerstwa Gospodarki.

Odpowiednie przepisy znajdą się także w prawie budowlanym. Nad ich przestrzeganiem będą czuwać urzędnicy nadzorów budowlanych. Rzecz w tym, że o tych wymogach nie wszyscy wiedzą.

– Architekci nic nie wiedzą o tych planach – przyznaje Elżbieta Bielecka z Lubelskiej Okręgowej Izby Architektów RP. – Ale inwestorzy już teraz interesują się takimi rozwiązaniami. Jednak z chwilą gdy dochodzi do konkretów, często rezygnują. To wciąż zbyt drogie. Dlatego tak ważne są państwowe dofinansowania. Człowiek 10 tys. zł na kolektory nie wyda, ale 2–3 tys. już tak.

Ceny dobrej jakości systemów kolektorów słonecznych zaczynają się od 10 tys. złotych. Pompa ciepła to wydatek rzędu 70 tys. złotych. Nic dziwnego więc, że na ostatni konkurs na "zieloną energię” lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 116 wniosków samorządów i przedsiębiorstw.

Mieszkańcy gminy, która dostanie unijne dofinansowanie, za kolektory płacą po ok. 1100 zł. Dlatego np. w gminie Kraśnik na dachach domów już jest 427 instalacji, a na ostatni konkurs zgłosiło się 620 osób.

– Sam korzystam z kolektora. Przy trzech osobach w domu, jak nie ma słońca to ciepłą wodę mamy przez trzy dni – mówi Mirosław Chapski wójt gminy Kraśnik.



Zobacz także:

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbadają, jak wykorzystać kolektory słoneczne
Energia ze słońca nie dla Lublina
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto