Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienny Maraton Filmowy w "Chatce Żaka"

Leszek Mikrut
LM
Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16) zaprasza na Jesienny Maraton Filmowy, który odbędzie się w dniach 14 października - 19 listopada br.

- Maraton Filmowy to propozycja na dwunastu jesiennych wieczorów w „Chatce Żaka”, podczas których zaprezentowane zostaną najlepsze filmy tego sezonu - zachęca Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni.

Projekcje będą odbywały się o godz. 19:30 (oprócz seansu "Opowieść o trzech siostrach" – godz. 19:00) w Małej Sali Widowiskowej ACK. Karnety: 60 zł, bilety: 12/10 zł Sprzedaż biletów i karnetów: 14.10.2019 r. od godz. 17:00 i 30 min. przed seansami.

Repertuar:

14.10 "Parasite", reż. Bong Joon-ho, Korea Płd. 2019 (132 min)

To mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Reżyser pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

15.10 "Ból i blask", reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2019 (113 min)

Salvador Mallo, kultowy hiszpański reżyser filmowy, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności, przeżywa na nowo najważniejsze momenty swojego życia. Wraca myślami do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej dziewiczej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina pierwsze spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń z przeszłości, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością.

22.10 "Dzięki Bogu", reż. François Ozon, Francja/Belgia 2018 (137 min)

Alexandre mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Jest przykładowym katolikiem. Pewnego dnia odkrywa, że ksiądz Preynat, który go skrzywdził, kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia działać. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François i Emmanuel. Film „Dzięki Bogu” skupia się właśnie na ofiarach i to jest jego wielka siła. Ukazuje ich skomplikowane relacje z bliskimi i nieoczywisty stosunek do wiary. Światowa premiera filmu odbyła się na Berlinale.

23.10 "Wysoka dziewczyna", reż. Kantemir Bałagow, Rosja 2019 (130 min)

W trzymającym za gardło i gęstym od emocji filmie oglądamy miasto i ludzi podnoszących się z ruin. Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia.

Bohaterki Wysokiej dziewczyny, Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia. Inspiracją dla młodego reżysera był wstrząsający reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz, Wojna nie ma w sobie nic z kobiety i tym, co wspaniały film Bałagowa czyni wyjątkowym, jest właśnie kobieca perspektywa. Reżyser nie skupia się więc na heroicznych wojennych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami. Obraz fantastycznie rekonstruuje brutalne realia i pełną napięcia atmosferę czasów tuż po wojnie, gdzie euforia miesza się z żałobą, ludzie składają na nowo potrzaskane życiorysy; a na ruinach - wbrew wszystkiemu - powoli kiełkuje nadzieja.

28.10 "Magiczne noce", reż. Paolo Virzi, Włochy 2018 (125 min)

Rzym, lato 1990 roku. Trwają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Maradona eliminuje Włochów z finału, a carabinieri wyławiają z Tybru ciało uznanego producenta filmowego. Jego młoda kochanka wskazuje winnych – trzech początkujących scenarzystów. Antonino, Luciano i Eugenia trafiają na posterunek, gdzie spędzają intensywną noc. Na nowo przeżywają ostatnie burzliwe i emocjonujące 30 dni, które wywróciły ich życie do góry nogami. Najnowszy film Paolo Virzìego to zarówno komedia, jak i film noir. Mistrz włoskiego kina powraca w wielkim stylu po oszałamiającym sukcesie hitu „Zwariować ze szczęścia”. Tym razem portretuje ostatnie chwile wspaniałej ery włoskiego przemysłu filmowego, jeszcze za życia Felliniego. Na początku lat 90. Virzì sam był jak bohaterowie, gdy jako młody chłopak wylądował w Rzymie.

29.10 "Petra", reż. Jaime Rosales, Hiszpania/Francja/Dania 2018 (107 min)

Petra nigdy nie poznała swojego ojca, jednak po śmierci matki postanawia go odnaleźć. Trop prowadzi do Jaumego, artysty słynącego zarówno ze swoich ekscentrycznych dzieł, jak i trudnego charakteru. Pragnąc się do niego zbliżyć, przyjeżdża do jego domu, by zostać jego uczennicą. Tam zostaje wplątana w rodzinne intrygi.

4.11 "Trafikant", reż. Nikolaus Leytner, Austria/Niemcy 2018 (117 min)

Siedemnastoletni Franz przyjeżdża do Wiednia, gdzie ma się przyuczać jako praktykant w sklepie z tytoniem. Jednym ze stałych klientów tego miejsca jest doktor Freud. Mimo że różni ich niemal wszystko, z czasem mężczyźni zaprzyjaźniają się. Kiedy młody bohater zakochuje się bez pamięci w tancerce imieniem Anezka, szuka rady u bardziej doświadczonego kolegi, który jednak szybko przyznaje, że kobiety są dla niego podobną tajemnicą jak dla Franza. Gdy do Wiednia wkraczają naziści, cała trójka wciągnięta zostaje w wir społeczno-politycznej zawieruchy. Każde z nich musi odpowiedzieć sobie na pytanie: zostać czy może uciekać?

5.11 "Van Gogh. U bram wieczności", reż. Julian Schnabel, Irlandia/Szwajcaria/Anglia/ Francja/USA 2018 (111 min)

To zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha. Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.

12.11 "Yuli", reż. Iciar Bollain, Hiszpania/Kuba/Anglia/Niemcy 2018 (115 min)

Yuli to syn afrykańskiego boga Oguna, bojownika. Yuli to pseudonim Kubańczyka, Carlosa Acosty, który nadał mu ojciec (Santiago Alfonso). Widział naturalny talent syna do tańca i zmusił go do uczęszczania na zajęcia w prestiżowej Kubańskiej Narodowej Szkole Baletu, choć Yuli uciekał od wszelkiego rodzaju dyscypliny i edukacji, a jego szkołą były ulice biednej, opustoszałej Hawany.

13.11 "Opowieść o trzech siostrach", reż. Emin Alper, Turcja/Niemcy/Holandia/Grecja 2019 (168 min)

W górach środkowej Anatolii leży senna, urokliwa osada. Niegdyś działała tu kopalnia, ale obecnie panuje bieda. Dlatego owdowiały patriarcha posyła swoje córki do miasta, gdzie wykonują one zanikający już zawód belsame - przybranej siostry opiekującej się bogatszymi dziećmi. Dziewczyny są trzy: Reyhan (20 lat), Nurhan (16 lat) i Havva (13 lat). Każda jest zupełnie inna, z wielkiego świata przywożą różne opowieści. Każda zostaje też odesłana. Najmłodsza - gdy umiera powierzone jej dziecko, średnia ze względu na krnąbrność, najstarsza, by wyjść za mąż. Teraz, kiedy cała rodzina jest w komplecie, na jaw wychodzą tajone wcześniej sekrety i pragnienia. Na domiar złego w okolicy pojawiają się bandyci.

18.11 "Pamiątki Claire Darling", reż. Julie Bertuccelli, Francja 2018 (94 min)

Historia zaczerpnięta z kart bestsellerowej powieści Lyndy Rutledge rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling. A przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie się wydaje... W związku z powyższym Claire wystawia cały swój dobytek na trawniku przed domem. Wśród przedmiotów są drogocenne antyki i bezcenne rodzinne pamiątki. Podczas gdy horda sąsiadów i ciekawskich przechodniów przejmuje te zabytki za kilka groszy, każdy obiekt odzwierciedla tragiczne i ekstrawaganckie życie Claire Darling...

19.11 "Głos Pana", reż. György Pálfi, Węgry/Kanada/Francja/Szwecja/USA 2018 (108 min)

Młody mężczyzna poszukuje swego ojca – profesora matematyki Petera Hogartha, który zaginął podczas pracy nad tajnym projektem rządu Stanów Zjednoczonych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto