MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzka 20: Nowy hotel na Starym Mieście w Lublinie

redakcja
redakcja
Zabytkowy budynek zmieni się nie do poznania. Najpierw robotnicy rozbiorą oficynę, później rozpoczną się prace przy budowie w tym miejscu restauracji i niewielkiego hotelu. Prace już się rozpoczęły.

Nowy właściciel kamienicy dotrzymał słowa. Po okiem służb konserwatorskich rozpoczął remont kamienicy, która jest wpisana do rejestru zabytków. Ostatnie takie prace prowadzono tam w latach 50. ubiegłego wieku.

– We wnętrzach budynku zachowane zostaną cenne polichromie – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Remont obejmie również stropy belkowe. Gmach przez wiele lat nie mógł doczekać się odnowienia. Cieszę się, że wreszcie znalazł się właściciel, gotowy przywrócić mu dawną świetność.

Plan remontu obejmuje najpierw rozbiórkę oficyny znajdującą się z tyłu budynku. Są w fatalnym stanie. Ich remont byłby nieopłacalny. Po rozbiórce robotnicy przystąpią do odnawiania kamienicy.

– Górne kondygnacje, najmniej wartościowe wymagają rozbiórki – dodaje Kopciowski. – Zasugerowaliśmy jednak, aby pozostawić m.in. przyziemie z piwnicami i zabytkowy parter. Inwestor przychylił się do naszych zaleceń.
To oznacza, że zachowane zostaną m.in. XVI-wieczne wnętrza oficyn.

Gmach przy ul. Grodzkiej 20 to najgorzej zachowany budynek na Starym Mieście. Władze Lublina od lat nie mogły znaleźć sposobu na jej odrestaurowanie. W ratuszowej kasie nie było pieniędzy, a prywatni inwestorzy kończyli na obietnicach. Od 2006 roku magistrat wystawiał kamienicę na sprzedaż.

Dwa przetargi nie przyniosły rezultatu. Dopiero w 2009 roku, za blisko 3,7 mln zł budynek kupili właściciele sąsiedniej kamienicy, gdzie mieści się pub „U Szewca”.
W XVI-wiecznym gmachu chcą urządzić hotel i restaurację.

– To świetny pomysł – mówi Michał Jadczak. – Każdy taki nowy obiekt ożywia Stare Miasto.

To nie koniec remontów zabytków w centrum miasta. Rozpoczął się również remont kościoła powizytkowskiego przy ul. Narutowicza. Po zakończeniu prac świątynia będzie dostępna dla zwiedzających.

Główną atrakcją mają być XV-wieczne freski i kościelne krypty. Specjaliści skują też tynki we wnętrzu świątyni. Dzięki temu będzie można m.in. odsłonić więcej fresków.

Otwarte dla turystów zostaną także krypty. W kaplicy Judy Tadeusza powstanie przeszklona podłoga, która umożliwi oglądanie podziemi. Prace potrwają do końca 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto