MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wypatrując zewnętrznego wsparcia. Kolejny sezon turystyczny z zamkniętym mostem

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Alarmowali o tej sytuacji nasi Czytelnicy, a my poruszaliśmy tę sprawę już dwukrotnie (w 2022 i 2023 roku). Drewniany most obok Nowej Bramy Lubelskiej w Zamościu zaczął się rozpadać i prezentuje się coraz gorzej. Obiekt jest zamknięty, a od strony ulicy Łukasińskiego zawieszono jakiś czas temu tabliczkę „Teren budowy. Wstęp wzbroniony”. Czy coś się może w tej sprawie zmienić? Na razie trudno powiedzieć.

W każdym razie Rafał Zwolak, nowy prezydent Zamościa, zainteresował się już tym obiektem. - Byłem tam, sprawdzałem. Rzeczywiście nie wygląda to dobrze – przyznał w rozmowie z nami prezydent Rafał Zwolak.

To chyba da się jakoś naprawić...

Mieszkańcy Zamościa wielokrotnie alarmowali nas, że wprawdzie przed wejściem do zamkniętego mostu umieszczono tabliczkę informującą, że jest to teren budowy, nigdzie nie było widać jednak robotników. Taka sytuacja przeciągała się w miesiące, a teraz... w lata. - Kiepska to wizytówka Hetmańskiego Grodu, zwanego także Padwą Północy. Przecież to tylko jeden, drewniany most. To chyba da się jednak jakoś naprawić... – denerwuje się jeden z mieszkańców Zamościa, nasz Czytelnik.

Nowa Brama Lubelska została wzniesiona w latach 20. XIX-wieku. To jeden z najciekawszych zabytków zamojskiego Starego Miasta (ma ona klasycystyczne elewacje). Obok gmachu, nad fosą, został w latach 80. ub. wieku wybudowany drewniany most. Prowadził on do dawnego, fortecznego rawelinu, gdzie ustawiono pomnik Dawida Psalmisty. Ową unikatową rzeźbę pogromcy Goliata wykonał prof. Gustaw Zemła, jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy.

Z mostu można m.in. podziwiać Nową Bramę Lubelską. Czasami odbywały się tam także różne wydarzenia przygotowane przez rekonstruktorów.

- Most musiał zostać zamknięty – tłumaczyła nam jakiś czas temu Ewa Lewińska, z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Zamościu. - Mamy ekspertyzy, które wykazują, że potrzebny jest remont całej konstrukcji. Ewentualna wymiana desek w nawierzchni mostu nie zagwarantowałaby bezpieczeństwa ludzi, którzy po nim chodzą. Na razie jeszcze nie wiadomo jaki będzie koszt takiej inwestycji. Na pewno będziemy starać się o zewnętrzne wsparcie na ten cel.

Co można zrobić?

Prace jednak dotychczas nie ruszyły. Tymczasem rozpoczął się właśnie kolejny sezon turystyczny. - Zastałem taką sytuację – przypomina w rozmowie z nami prezydent Rafał Zwolak. - Na razie nie mogę jednak w sprawie remontu tego mostu nic obiecać. Po prostu brakuje na taki cel pieniędzy. Będziemy się jednak zastanawiać co można w tej sprawie zrobić.

Wygląda zatem na to, że w najbliższym czasie remontu mostu nie będzie. Nie wszystkim się to podoba.

- Moim zdaniem na dobre o tym obiekcie w magistracie zapomniano. Więc może lepiej go zburzyć, bo się w końcu sam rozpadnie, zawali – kwituje gorzki jeden z mieszkańców zamojskiego Starego Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypatrując zewnętrznego wsparcia. Kolejny sezon turystyczny z zamkniętym mostem - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto