Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Saska w Lublinie: wystawa Stanisława Wieczorka - profesora ASP. Zobacz zdjęcia

Leszek Mikrut
Pomimo wciąż trwających prac drogowych na Al. Racławickich Galeria Saska znów zaprasza. Od kilku dni, przechodząc po nowym chodniku wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Saskiego, można oglądać nową wystawę reprodukcji plakatów. A najlepiej wybrać się tu wieczorem, gdy w świetle lamp nabiera ona dodatkowego uroku. Jeśli więc już ktoś przechodzi tamtędy, warto spojrzeć w bok.

Tym razem kolejne wydarzenie w tym miejscu poświęcone jest prezentacji reprodukcji 58 plakatów absolwenta ASP w Warszawie i po dziś dzień profesora tejże uczelni - Stanisława Wieczorka - grafika, zajmującego się malarstwem, rysunkiem, scenografią i projektowaniem wystaw. Głównie jednak twórca interesuje się różnymi formami grafiki zarówno warsztatowej, jak i użytkowej: od plakatu, przez projektowanie książek, po systemy identyfikacji wizualnej.

Stanisław Wieczorek pełnił szereg funkcji na swej macierzystej ASP, ale jest również twórcą i dyrektorem Instytutu „Sztuka Mediów". Był kierownikiem artystycznym w Wydawnictwach Artystyczno-Graficznych, dyrektorem artystycznym dwumiesięcznika „Projekt", współpracował z włoskimi czasopismami „Shop" i „Linea Grafica", organizował wiele znaczących wystaw. W życiorysie artysty poczesne miejsce obok własnej twórczości zajmują różnorodne inicjatywy, pobudzające życie artystyczne w skali ogólnopolskiej i uczelnianej. Jest on organizatorem wielu wystaw i inspiratorem licznych inicjatyw wydawniczych.

Sam Stanisław Wieczorek, opisując swój proces twórczy, prezentuje relację pomiędzy obydwoma obszarami grafiki, którymi się zajmuje:

- W połowie lat dziewięćdziesiątych tak projektowałem swoje plakaty, aby wzory, których użyłem, mogły stać się bazą dla grafiki warsztatowej. Wszystkie projekty, jakie zrobiłem, są wykonane ręcznie, w skali 1:1; później, w fazie komputerowego przygotowania projektu do druku decyduję, co będzie projektem plakatu, a co będzie projektem grafiki – przyznaje Stanisław Wieczorek.

Artysta w obliczu nagłego rozwoju technologii elektronicznych od razu zrozumiał, jak wielką rolę będzie pełnił komputer w nowoczesnym procesie projektowania. Od samego początku odnosił ten fakt zarówno do twórczości własnej, jak i do procesów kształcenia studentów. To właśnie z jego inicjatywy w 1984 roku na warszawskiej ASP poruszono po raz pierwszy problem wprowadzenia do dydaktyki elementów posługiwania się komputerem. Jednak twórczość tego grafika wciąż bliska jest estetyce polskiej szkoły plakatu - przez poetykę metafory, zastosowanie lapidarnego znaku plastycznego i używanie rozmaitych technik: od fotograficznego kolażu aż po odręczny rysunek flamastrem.

Usytuowana wzdłuż Al. Racławickich Galeria Saska zlokalizowana jest na ogrodzeniu okalającym Ogród Saski. Niewiele kosztowało zatem jej urządzenie, a pożytek płynący z niej jest niewspółmiernie duży. Lublinianie przyjęli niezwykle ciepło to przedsięwzięcie. Podobnego zdania są również odwiedzający miasto turyści. Galeria Saska kontynuuje działalność Galerii na Płocie, która funkcjonowała w tymże miejscu od 2014 roku. Od roku 2015 organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a galeria zmieniła nazwę, ciągłe poszerzając ofertę kulturalną miasta oraz angażując coraz szersze kręgi mieszkańców do głębszego uczestnictwa w kulturze.

Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Lublin, a kuratorem galerii jest Leszek Mądzik. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza w jednoznacznie pozytywnym aspekcie wpływa na wizerunek miasta, demonstrując jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę i dialog, ale na dialog kultur. Nieco ponad trzy lata temu, w roku 700-lecia Miasta Lublina, galeria wyposażona została w nową iluminację. Dzięki temu prezentowane w tym miejscu ekspozycje są świetnie widoczne również po zmierzchu.

Profesor Stanisław Wieczorek - to laureat nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Honorowej Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej", otrzymał również medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artist". Uzyskał także nagrody na konkursach graficznych. Indywidualne wystawy jego prac miały miejsce m.in. w Atenach, Pradze, Madrycie, Rawennie i Lahti, a także w Toruniu, Warszawie, Nidzicy, Lublinie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto