Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin będzie miał nowych honorowych obywateli. Wyróżnienie dla członka „złotej drużyny” siatkarzy z Montrealu oraz byłego rektora KUL

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum
Ksiądz prof. Andrzej Szostek oraz Tomasz Wójtowicz otrzymają tytuły honorowych obywateli Lublina. W przypadku byłego rektora KUL radni nie byli jednomyślni. To 16 i 17 tytuły przyznane w ciągu ostatnich 27 lat.

W obu przypadkach z inicjatywą przyznania tytuły honorowego obywatela Lublina wystąpili miejscy radni.

- Swoją wybitną postawą Tomasz Wójtowicz rozsławił miasto Lublin w Polsce i na całym świecie, a przyznane honorowe obywatelstwo stanowi jedynie namiastkę wdzięczności jaką pragniemy wyrazić jako mieszkańcy – podkreśla Piotr Popiel, radny PiS.

T. Wójtowicz urodził się w 1953 r. Był członkiem polskiej drużyny narodowej, która zdobyła złoty medal mistrzostw świata w 1974 r. oraz igrzysk olimpijskich w 1976 r. w siatkówce. W latach 1968-1982 był zawodnikiem MKS Lublin, AZS Lublin, Avii Świdnik oraz Legii Warszawa.

- To wybitna postać – podkreśla Piotr Breś, radny PiS.

- I cudowny człowiek – sekunduje Leszek Daniewski, radny klubu radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka. I dodaje: - Co by nie powiedzieć to „człowiek Lublina”, zwycięzca plebiscytu na najlepszego i najpopularniejszego sportowca Ziemi Lubelskiej w edycji za rok 1974, 1975 i 1976.

Uchwałę radni przyjęli jednogłośnie. „Za” powiedziało 31 głosujących.

Chwilę później radni nadali kolejne honorowe obywatelstwo Lublina.

- Ksiądz profesor Andrzej Szostek jest wybitnym, światowej sławy filozofem i etykiem, który od wielu lat związany jest z Lublinem, w którym pracuje zawodowo. W latach 1998-2004 sprawował funkcję rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, zaś obecnie jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej – wskazuje Marcin Nowak, radny prezydenckiego klubu.

Ks. prof. A. Szostek (ur. W 1945 r.) jest etykiem i filozofem. W latach 1998–2004 był rektorem KUL. Na tej uczelni wykładał – był kierownikiem katedry etyki ogólnej - do emerytury w 2018 r.

Ks. prof. Szostek zerwał – jesienią 2020 r. - współpracę ze KUL. Chodziło o działania uczelni wobec ks. Alfreda Wierzbickiego, który poręczył za Michała Sz. ps. Margot (aktywista LGBT trafił do aresztu za zniszczenie samochodu Fundacji Pro-Prawo do Życia).

Uchwałę przyjęto bez dyskusji. Ale radni w głosowaniu nie byli jednomyślni. Za było 17 radnych (głównie z klubu prezydenckiego), przeciwko – pięciu (głównie z klubu prezydenckiego), a sześciu wstrzymało się od głosu (z klubu PiS).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto