MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Firmy z Lubelszczyzny na rzecz ekologii

Aleksandra Dunajska
Firmy z Lubelszczyzny na rzecz ekologii: Kopalnia Bogdanka sąsiaduje z Poleskim Parkiem Narodowym i Parkiem Krajobrazowym Pojezierze Łęczyńskie
Firmy z Lubelszczyzny na rzecz ekologii: Kopalnia Bogdanka sąsiaduje z Poleskim Parkiem Narodowym i Parkiem Krajobrazowym Pojezierze Łęczyńskie Jacek Babicz
Port Lotniczy wyciął drzewa, ale w zamian zasadzi nowe. Opiekuje się też susłem perełkowanym. Firmy Lubelszczyzny działają na rzecz ochrony przyrody.

Firmy z Lubelszczyzny na rzecz ekologii

Port Lotniczy to jeden z lepszych w naszym regionie przykładów spółek podejmujących działania na rzecz ochrony środowiska. Pewnie głównie dlatego, że przyroda od samego początku była z powstawaniem lotniska nierozerwalnie spleciona.

Pierwszy wariant budowy lotniska zakładał jego lokalizację w miejscu, gdzie znajduje się jedna z nielicznych i największych w Unii Europejskiej kolonii susłów perełkowanych. Takie umiejscowienie portu spotkało się ze sprzeciwem ekologów. Ostatecznie zdecydowano więc o przesunięciu pasa startowego o kilkaset metrów, poza obszar Natura 2000. Wcześniej, 18 stycznia 2008 r., powołano Fundację Ochrony Susła Perełkowanego, która działa do dziś. - Powstała jako pewnego rodzaju gwarant, na którym skupia się godzenie interesów poszczególnych grup mających swych reprezentantów w fundacji - tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin.

Przy współpracy środowisk skupionych wokół fundacji prowadzony jest m.in. coroczny monitoring siedlisk susła w sąsiedztwie lotniska. Port prowadzi też prace mające na celu utrzymanie odpowiednich warunków dla gryzoni na terenie Na-tura 2000, m.in. koszona i nawożona jest trawa. W 2011 roku spółka, wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Instytutem Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz Fundacją Ochrony Susła Perełkowanego, przeniosła 150 susłów z rezerwatu Popówka na Zamojszczyźnie do Świdnika. Taka "przeprowadzka" była konieczna ze względu na załamanie się populacji susłów jeszcze przed rozpoczęciem budowy lotniska. Powodów było kilka: przegęszczenie populacji, jej izolacja, niekorzystna pogoda, grasujące koty.

Przesunięcie pasa startowego lotniska przyniosło przyrodzie skutki uboczne: trzeba było wyciąć 120 hektarów Lasu Szpitalnego. W ramach rekompensaty Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nałożyła na port obowiązek zasadzenia drzew i krzewów, m.in. w budowanym przez miasto parku Zawilcowa w Lublinie. Na dawnym wysypisku śmieci pojawią się m.in.: brzozy, buki, dęby, kasztany, klony, magnolie, cyprysiki i tuje. - Ilość i wartość pierwszej części nasadzeń na powierzchni około 1,5 hektara będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu ogłaszanego na przełomie kwietnia i maja tego roku - zapowiada Piotr Jankowski. - Nasadzenia odbędą się w drugim kwartale tego roku - dodaje rzecznik PLL.

Szereg działań w zakresie ochrony środowiska prowadzi też Lubelski Węgiel Bogdanka. Wymusza to lokalizacja kopalni: w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się Poleski Park Narodowy i Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie. A jak każda kopalnia, Bogdanka oddziałuje na wszystkie elementy środowiska.

Żeby zminimalizować wpływ działalności kopalni na wody powierzchniowe, niewykorzystane wody kopalniane (ok. 16 000 metrów sześciennych na dobę) przed zrzutem do rzeki Świnki są poddawane oczyszczeniu w zbiorniku - osadniku wód. Kopalnia stara się też wykorzystywać jak najwięcej odpadów wydobywczych. Są używane m.in. w procesie rekultywacji terenów zdegradowanych (np. wyrobisk po-eksploatacyjnych) czy w produkcji materiałów budowlanych w Zakładzie Ceramiki Budowlanej w Bogdance. Działalność kopalni prowadzi też do osiadania terenu wokół niej. W związku z tym powstaje projekt budowy w jednej z niecek zbiornika retencyjno-rekreacyjnego.

Lubelskie MPWiK stawia zaś m.in. na działania edukacyjne.

- Na przykład w czasie naszego EkoPikniku radzimy mieszkańcom co robić, żeby oszczędzać wodę - mówi Marcin Nowak, rzecznik prasowy MPWiK.

Komunalna spółka, razem z PGK Zamość i Bialskimi Wodociągami i Kanalizacją, powołały też Centrum Ekspertyz Wodnych. Jego celem jest inicjowanie i wspieranie projektów związanych z ochroną środowiska. Ma też wskazywać działania prowadzące do lepszego gospodarowania zasobami wodnymi.

Co mówią przepisy

Szczegóły dotyczące tego, jak firmy czy instytucje mają ograniczać niekorzystne oddziaływanie realizowanych przez nie inwestycji na środowisko, znajdują się w decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięć.

Wydaje je Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Dokument ten może określać np. konieczność dokonania nasadzeń drzew i krzewów, przeniesienia stanowisk gatunków chronionych czy odtworzenia miejsc rozrodu płazów.

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto