MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Dzień Języków w Lublinie (zdjęcia)

Redakcja
Równo 11 lat temu, 26 września 2001 roku, Unia Europejska i Rada Europy ogłosiły rok 2001 Europejskim Rokiem Języków. Od tamtej pory ta szczytna tradycja kultywowana jest z coraz większym rozmachem w formie Europejskiego Dnia Języków.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Europejski Tydzień Języków Obcych obchodzimy w dniach 23-30 września.

Trudno zliczyć iloma językami posługują się mieszkańcy naszego globu. Naukowcy szacują, że jest ich ponad 7 tysięcy. Z tej przeogromnej ilości na Starym Kontynencie spotkać możne ponad 240 języków, a niektórzy uważają, że to liczba zaniżona.

Króluje, jak i na całym świecie, język angielski, ale w Europie jest on jednym z 23 języków urzędowych. Na terytorium naszego kontynentu istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot, posługujących się językami regionalnymi, lub językami mniejszości narodowych. Do tego dochodzę jeszcze języki przybyszów z innych krajów i kontynentów.

Dom Europejczyków, to więc istna Wieża Babel. I po to, aby zwrócić uwagę na tę różnorodność lingwistyczną, proklamowany został Europejski Dzień Języków.

W tym roku w gościnnych podwojach restauracji „Dolce Vita” królowały języki romańskie. Francuski, hiszpański, włoski, a także portugalski zawładnęły urokliwym patio przy Krakowskim Przedmieściu.

Tam też odbyła się prezentacja bogatej i atrakcyjnej oferty niektórych lubelskich szkół językowych, a także kiermasz książek francuskich i włoskich. Dominowały, oczywiście, te do nauki języków. Gry i zabawy językowe, uatrakcyjniane nagrodami, przyciągały uwagę nie tylko najmłodszych.

Do nauki hiszpańskiego, języka swego kraju – odległego Chile - zaprasza właściciel szkoły „Villablanca” i lektor jednocześnie – Luis Alberto Villablanca Alvarez.

– Wszystkie zajęcia odbywają się z native-spekaerem – wyjaśnia – w niewielkich grupach, liczących maksymalnie 8 osób. Mamy ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przygotowujemy do matury, a wyjeżdżających do pracy zaznajamiamy z językiem zawodowym. Słuchaczom proponujemy również spotkania z autentycznymi Hiszpanami i osobami z Ameryki Południowej, na których demonstrujemy szersze aspekty nauki języka, takie jak kultura, czyli kuchnia, sport, muzyka i żargon.

- Wszystkim italofilom proponuję naukę włoskiego prowadzoną przez Włocha i Polaka z włoskimi korzeniami – obiecuje właściciel Centrum Języka Włoskiego „Tarraro” Stanisław Żebrowski. – Uczymy alternatywnie, uwzględniając niekonwencjonalne rozwiązania dydaktyczne. Ale także i czynniki kulturowe. W „Tarraro” rozumiemy, że nauka języka, to coś więcej niż tylko tradycyjne „odbębnianie” tekstów i ćwiczeń.

- Naszym słuchaczom proponujemy od 3-9 godzin nauki francuskiego tygodniowo, również w weekendy – deklaruje dyrektor Kazimierz Deryło z Alliance Francaise. – Zajęcia prowadzimy dla wszystkich i na wszystkich poziomach, a naszą nowością są moduły specjalistyczne, skierowane do dzisiejszych i przyszłych prawników oraz do osób interesujących się relacjami międzynarodowymi. Zapraszamy do naszej bogatej biblioteki i na przeróżne organizowane przez nas imprezy kulturalne.

Ale nie tylko „dla duszy” była to oferta.

Można tam było znaleźć też małe co nieco i „dla ciała”. Ambasada Francji ofiarowała na tę okazję do degustacji wina ze swego kraju. Ale były również szlachetne trunki włoskie i hiszpańskie od winoskładu „Monte di Vino” i winoteki „Salute”. Nie obyło się również bez prezentacji przygotowywania dań przez mistrzów sztuki kulinarnej. Kuchnia włoska i hiszpańska w wydaniu restauracji „Dolce Vita” i „La Traviata” oraz francuska, serwowana przez restaurację „Hades” i tarterię „Tart’Yvone”, skutecznie zawładnęły podniebieniami gości.

Przeżycie prawdziwej uczty duchowej umożliwiły występy tancerek ze Studia Ruchu i Flamenco „La Vuelta” oraz koncert zespołu klezmerskiego „Berberys”, wykonującego utwory w 5 językach.

- Nie jesteśmy zwolennikami jednej tylko metody kształcenia, gdyż każdy człowiek ma swoje indywidualne potrzeby – przekonuje Karolina Tanikowska ze Szkoły Języków Obcych „Intercaine Education”. - Dlatego też dokonujemy syntezy edukacji gramatycznej i nauki słownictwa w taki sposób, aby nasi słuchacze większość zajęć spędzali na prowadzeniu moderowanych dyskusji. Oferujemy kursy ogólne, biznesowe, specjalistyczne, przygotowujemy do matury, egzaminu gimnazjalnego i certyfikatów, stosując zarówno podręcznik, jak i mnóstwo materiałów autorskich. Jeśli czuje ktoś blokadę językową, my nauczymy go mówić i zrobimy to inaczej niż pozostali – obiecuje.

26 września - Europejski Dzień Języków – to święto wielojęzyczności.

Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwom znaczenia wielojęzyczności w Europie, pielęgnowanie różnorodności językowej i kulturowej zarazem, wspieranie nauki języków obcych, także poza formalnym cyklem kształcenia. To również doskonała okazja do zabawy. Jak Europa długa i szeroka – organizowane są najróżnorodniejsze wydarzenia związane z językami: mają miejsce spektakle, zabawy dla dzieci, koncerty, konkursy językowe, audycje radiowe, programy telewizyjne, konferencje i sympozja.

A możliwości są nieograniczone. Wczoraj Lublin dowiódł tego!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto