Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec metropolitalny nie zdąży na czas z budową? Miasto przyznaje, że może być poślizg. Zobacz zdjęcia z drona

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Adrian Tomczyk
Adrian Tomczyk
Dworzec metropolitalny otrzymał wyróżnienie w konkursie na „zieloną inwestycję”. Jednak z budową są kłopoty. Szykuje się kolejne przesunięcie terminu zakończenia prac.

Dworzec metropolitalny otrzymał wyróżnienie Green Building Awards 2022 w konkursie PLGBC. Projekt startował w kategorii „najlepszy projekt ekologiczny”.

- Jury doceniło kompleksowe podejście do stworzenia projektu, który nie tylko (zgodnie z ideą budownictwa zrównoważonego), stara się zminimalizować wpływ na środowisko, ale w sposób przemyślany proponuje wykorzystanie zasobów odnawialnych – m.in. poprzez pozyskiwanie energii z gruntu, wykorzystanie wody deszczowej i szarej, instalację fotowoltaiczną pełniącą funkcję wiat stanowisk autobusowych, czy wentylację naturalną wybranych przestrzeni- wskazuje Daniel Hojniak, starszy inżynier ds. budownictwa zrównoważonego Sweco Polska.

Projekt przygotowała pracownia Tremend.

Będzie później?

Budowa dworca trwa od stycznia 2021 r. Szykuje się kolejne przesunięcie terminu ukończenia prac, co już przyznaje to lubelski ratusz.

- Wykonawca nie złożył formalnego wniosku o zmianę terminu realizacji inwestycji, a tym samym o aneksowanie umowy. Niemniej jednak sygnalizuje o problemach w dostawie materiałów i niezbędnego sprzętu – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. I dodaje: - Zdaniem wykonawcy może to wpłynąć na termin zakończenia budowy dworca metropolitalnego.

Jak duże może być poślizg? Nie wiadomo. - Na chwilę obecną nie został zawarty aneks do umowy w zakresie zmiany terminu jej wykonania – zastrzega Góźdź.

Ratusz już raz zgodził się na wydłużenie okresu prac przy budowie dworca. Pierwotnie miały się one zakończyć 29 lipca 2022 r. Firma Budimex wystąpił jednak w marcu tego roku o przesunięcie tej daty. Chciała dostać 11 miesięcy więcej na ukończenie robót. Ratusz zgodził się na wydłużenie praca „tylko” o siedem miesięcy. Obecny – obowiązujący ciągle – termin zakończenia inwestycji to 28 lutego 2023 r.

77 procent wykonania

- W budynku dworca zakończono prace przy budowie konstrukcji żelbetowych i stalowych. Dach na części nieużytkowej i użytkowej został zabetonowany - wykonano izolację z membrany z warstwą styropianu oraz wykonano instalację odwadniającą, natomiast w części użytkowej zamontowano wszystkie 30 donic do sadzenia drzew na dachu oraz rozpoczęto montaż placu zabaw – relacjonuje stan zaawansowania prac Góźdź.

Budowa dworca – wraz z drogami dojazdowymi – jest zaawansowana w 77 proc.

W garażach podziemnych trwa montaż instalacji wewnętrznych. W budynku kładzione są instalacje wewnętrzne oraz wykonywane konstrukcje pod fasady aluminiowe, instalacje wentylacyjne i elektryczne. Wokół dworca wykonano wszystkie podbudowy z kruszywa i trwają przygotowania do układania warstw bitumicznych oraz zabetonowano wszystkie zatoki postojowe.

- Trwa montaż podsufitki na dachu. Zamontowano pompy ciepła oraz trwa montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu (75 procent zaawansowania prac). W około 80 procent zrealizowane są prace przy budowie dróg manewrowych i stanowisk odjazdowych, których wykonano 38 - pozostało sześć. Rozpoczęto montaż wind, których docelowo będzie pięć – uzupełnia Góźdź.

Budynek dworca będzie miał 51 metrów długości i 25 szerokości. Nad ziemią będą dwie kondygnacje (8 metrów wysokości), trzecia została zlokalizowana pod ziemia. To parking dla samochodów osobowych. Pomieści 174 auta.

Zobacz zdjęcia, które pokazują postęp prac - kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto