Drzwi Otwarte Wydziału Humanistycznego UMCS już w piątek

Leszek Mikrut
Leszek Mikrut
Udostępnij:
Coroczna centralna akcja Drzwi Otwartych UMCS odbywa się w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka". Ale podejmowana jest ona także przez wszystkie wydziały uczelni, które prezentują swoim kandydatom własną specyfikę kształcenia studentów.

Największy z wydziałów UMCS - Wydział Humanistyczny - zaprasza do swych pomieszczeń przy pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a w najbliższy piątek, 24 marca, już od godz. 9.00. Wydarzenia będą odbywały się w 11 jednostkach organizacyjnych wydziału głównie na terenie Nowej Humanistyki i sąsiedniego budynku zwanego "Starą Humanistyką" (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4), ale także w Domu Studenckim "Kronos" przy ul. Sowińskiego 17 oraz w ACK "Chatka Żaka". Zakończenie "Drzwi Otwartych" przewidziane jest na godz. 14.30.

- Szczegółowe informacje na temat kierunków studiów oraz możliwości spotkań z wykładowcami i studentami można będzie uzyskać w holu głównym przed Aulą Dużą przy wejściu głównym do budynku Nowej Humanistyki zauważa rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. - Tam bowiem zlokalizowane zostaną punkty informacyjne o studiach na tym naszym wydziale. Tegoroczne hasło Drzwi Otwartych Wydziału Humanistycznego to: "UMCS * PRZYJDŹ * ZOBACZ * ZOSTAŃ" - dodaje.

Instytut Anglistyki zaprasza na wyjątkowy "coffee house" pełen konkursów i dobrej muzyki. Jak zapewniają organizatorzy, w trakcie spotkań zostanie zaprezentowana cała prawda o anglistyce, doświadczenia z pierwszej ręki, prezentacja multimedialna oraz zaistnieje możliwość spotkania z ikonami brytyjskiej i amerykańskiej pop kultury.

Instytut Filologii Polskiej kusi zarówno prezentacjami multimedialnymi, jak i grami oraz konkursami z nagrodami. Goście będą mieli także okazję wzięcia udziału w wielu warsztatach, w tym w warsztatach głosowej interpretacji tekstu literackiego, scenopisarstwa, historii mówionej, literatury w cyfrowym świecie, literatury i muzyki oraz w warsztatach edytorskich. Wykład pt. „Scena Lublin” stanie się możliwością spojrzenie na historię scen miejskich, a także na miasto jako na scenę widowisk artystycznych i społecznych. Wykład będzie ilustrowany archiwalnymi materiałami ikonograficznymi i filmowymi.

- Koncepcja tegorocznego programu Drzwi Otwartych w Instytucie Filologii Słowiańskiej opiera się na wykorzystaniu potencjału studentów oraz zaangażowaniu w działania samych uczniów - informuje dr Ewa Białek, koordynator ds. promocji. - Ten dzień rozpoczniemy od programu artystycznego, obejmującego występy studentów rusycystów, ukrainistów i bułgarystów zrzeszonych w kołach naukowych. Zaplanowaliśmy inscenizację "Chcę zwiedzić Bałkany", montaż poetycko-muzyczny "Bliżej Ukrainy", aranżacje muzyczne poezji rosyjskiej "Rosyjska poezja śpiewana". Przewidziane są też bezpośrednie spotkania z grupami uczniów ze szkół i prezentacja oferty dydaktycznej IFS w ich ramach. Zamykającym punktem programu są kreatywne warsztaty, na których uczniowie będą mogli zetknąć się z kulturą i tradycjami słowiańskimi bezpośrednio – własnoręcznie przygotowując magiczne kukiełki z tkaniny, znane z tradycji rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej oraz "marteniczki", będące symbolem wiosny w Bułgarii.

Instytut Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej zaprezentuje warsztaty demonstrujące kreatywne wykorzystanie muzyki oraz warsztaty językowe z native-speakerami. Będzie też można posłuchać wykładu o cechach charakterystycznych, pułapkach, niuansach i ciekawostkach dotyczących języka niemieckiego w medycynie. Natomiast Zakład Lingwistyki Stosowanej postawił na kwestie dotyczące tłumaczeń. Goście będą mieli okazję zapoznania się z treścią tłumaczonego symultanicznie wykładu o różnorodnych formach kształcenia praktycznego w jednostce, dowiedzą się, jak przetłumaczyć swój ulubiony film, serial lub grę komputerową, znajdą odpowiedź na pytanie, co to są ćwiczenia memoryzacyjne w kontekście dobrej pamięci tłumacza. Będzie miało również miejsce krótkie spojrzenie na polskie i niemieckie graffiti, na angielski dźwięk "r" na przestrzeni wieków, odbędą się warsztaty tłumaczeń symultanicznych (kabinowych) oraz konkursy językowe.

Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa zaprasza do wzięcia udziału w zabawie "Sherlock Holmes - Łowca informacji" polegającej na szybkim i kreatywnym odnajdywaniu użytecznych informacji. Dzięki niej uczeń będzie mógł wcielić się w rolę detektywa i sprawdzić swoje umiejętności łowcy informacji w praktyce. Przygotowano również warsztaty prezentujące druk 3D jako nowe narzędzie informacji oraz prezentację Humanistycznego Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Informacji.

Zakład Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego przedstawi prezentację multimedialną połączoną z wykładem oraz projekcją filmu dokumentującego terapię logopedyczną wybranych zaburzeń mowy w pracowniach specjalistycznych. Jednostka przygotowała warsztaty tematyczne dotyczące mówienia, oceny dykcji i artykulacji, badania słuchu, wad wymowy, terapii wybranych zaburzeń mowy, różnorodnych tajników zawodu logopedy i audiologa. Kandydaci zapoznają się z podstawowym badaniem słuchu, jakim jest audiometria tonalna, a chętni będą mieli możliwość skorzystania z badania oraz interpretacji uzyskanych wyników. Będzie również można obejrzeć Pracownię Badań Słuchu - miejsce, w którym studenci kierunku logopedia z audiologią uczą się diagnozować pacjentów. Goście zostaną zapoznani z dostępnym sprzętem do badań słuchu, istotą oraz techniką ich wykonywania, a także interpretacją uzyskanych wyników badań. Skorzystają też z możliwości obejrzenia
Uniwersyteckiej Poradni Logopedycznej, w której przyjmowani są pacjenci z różnymi wadami wymowy.

Instytutu Archeologii przygotował wystawę zabytków archeologicznych połączoną z prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi własnych badań i odkryć. Instytut Filologii Romańskiej proponuje szereg spotkań - z dyrekcją i pracownikami jednostki, ze studentami działającymi w kołach naukowych romanistów i iberystów, z zagranicznymi lektorami oraz z uczestnikami programu Erasmus+ z Lizbony, Paryża, Rzymu i Grenady. Instytut Historii oprócz multimedialnej prezentacji swej działalności zapozna także uczniów z działającymi w nim kołami naukowymi. A Instytut Kulturoznawstwa oferuje wykład na temat "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce i jej związkach z kulturą", jak również prezentację gier planszowych i warsztaty tematyczne.

Pełny program Drzwi Otwartych: znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TEŻ:

Łozińska i Melcer o rolach w filmie pt. "Lokatorka"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie