Czym są obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu? Kiedy warto w nie zainwestować?

Materiał promocyjny Biura Maklerskiego Pekao
Obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu są rozwiązaniem dla osób, które chcą oszczędzać i zarabiać na tym w stosunkowo przewidywalny sposób. Choć potencjalny zysk może być niższy niż w przypadku obligacji o zmiennym oprocentowaniu, to warto rozważyć ich zakup przy planowaniu inwestycji. Dowiedz się więcej na temat obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu.

Obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu – co to jest?

Obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu to instrumenty finansowe emitowane przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Ich cechą charakterystyczną jest ustalone z góry stałe oprocentowanie. Tym samym inwestor otrzymuje płatności od emitenta obligacji - w tym wypadku od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministra Finansów - w postaci odsetek od zainwestowanej kwoty.

Obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu są szczególnie atrakcyjne dla osób, którym zależy na inwestycji o stosunkowo niskim ryzyku. Przewidywany zysk można określić już w momencie ich zakupu.

Jakie są zalety obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu?

Obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu oferują wiele zalet. Spójrzmy, co czyni ten rodzaj obligacji atrakcyjnymi.

  • Stałe oprocentowanie - eliminuje ryzyko związane ze zmiennością rynkowych stóp procentowych, co przyciąga osoby, którym zależy na stabilności inwestycji.
  • Stosunkowo niskie ryzyko – emisja obligacji przez rząd sprawia, że są one uważane za stosunkowo bezpieczne. Ryzyko niewypłacalności państwa jest względnie niskie, choć w przeszłości zdarzały się również takie przypadki (np. Argentyna trzy razy odmówiła spłaty obligacji pod koniec ubiegłego wieku).
  • Możliwość określenia wartości płatności - dzięki stałemu oprocentowaniu można określić wartość odsetek, które inwestor otrzyma od emitenta, już w dniu kupna obligacji.
  • Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – podzielenie inwestycji na różne klasy aktywów, w tym obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka inwestycyjnego portfela.

Co jeszcze warto wiedzieć o obligacjach skarbowych o stałym oprocentowaniu?

- W przypadku obligacji o stałym oprocentowaniu, kupon nie zmienia się od momentu zakupu do dnia wykupu przez emitenta, a więc inwestując wiemy, jaki osiągniemy zysk. W ofercie Biura Maklerskiego Pekao detaliczne obligacje skarbowe stałoprocentowe mają symbol OTS (Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałoprocentowe) oraz TOS (Trzyletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe). Obligacje te różnią się okresem oszczędzania oraz sposobem naliczania odsetek. Odsetki OTS nie są kapitalizowane i wypłacane są przy wykupie, a w przypadku TOS kapitalizacja odsetek jest roczna, a wypłata odsetek jest jak dla OTS w dniu wykupu obligacji. – tłumaczy Jacek Tomasik - Dyrektor ds. Rozwoju Oferty, Biuro Maklerskie Pekao.

To jeszcze powinieneś wiedzieć przed zakupem

Sięgając po obligacje o stałym oprocentowaniu, należy mieć świadomość, że to rozwiązanie nie ma wyłącznie zalet. Na co warto zwrócić uwagę?

Jedną z głównych kwestii, o których warto wiedzieć w kontekście obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu, jest potencjalnie niższy zysk w porównaniu z produktami inwestycyjnymi o zmiennym oprocentowaniu.

Kolejna to wpływ inflacji na obligacje. W okresach, kiedy inflacja wzrasta - stałe oprocentowanie może tracić na rzeczywistej wartości, co wpływa negatywnie na realną wartość inwestycji.

Kiedy warto inwestować w obligacje o stałym oprocentowaniu?

Inwestowanie w obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu ma sens w określonych sytuacjach. Jedną z nich jest okres niepewności gospodarczej lub spadków na rynkach finansowych. Wówczas tego typu obligacje stają się jednym z bezpieczniejszych sposobów na ulokowanie kapitału.

Obligacje o stałym oprocentowaniu będą również dobre dla tych osób, które mają na horyzoncie długoterminowe cele. Jednym z nich może być na przykład emerytura. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z obligacji skarbowych jako stosunkowo stabilnego źródła dochodu.

Dobrym pomysłem będzie także włączenie obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu do portfela inwestycyjnego, aby go zróżnicować. Może to przyczynić się do zwiększenia jego stabilności i obniżenia ryzyka.

Wspomniane rozwiązania oferuje m.in. Biuro Maklerskie Pekao. Proponuje m.in.:

  • Obligacje 3-miesięczne OTS o stałym oprocentowaniu,
  • Obligacje 3-letnie TOS o stałym oprocentowaniu.

Oprócz nich zakupić można również obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu oraz indeksowane inflacją.
W Obligacje Skarbu Państwa zainteresowani zainwestują m.in. za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao. Cały proces może odbyć się zdalnie, nawet jeżeli dana osoba nie jest klientem Banku Pekao.

Wystarczy, że podpisze umowę o obsługę obligacji detalicznych (również zdalnie). Może wówczas zakupić obligacje skarbowe przez stronę internetową Biura Maklerskiego Pekao, aplikację PeoPay, infolinię lub stacjonarnie. Dzięki kanałom zdalnym dostęp do wszystkich dyspozycji oraz zarządzanie portfelem możliwe jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu.

Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja inwestycyjna powinna wynikać zawsze z Twoich indywidualnych celów, tolerancji ryzyka i perspektyw na przyszłość.

PUBLIKACJA HANDLOWA: Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czym są obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu? Kiedy warto w nie zainwestować? - Strefa Biznesu

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto