Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czechów: Winda pomoże przedszkolakom

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Jeszcze tej jesieni w Przedszkolu Specjalnym nr 11 pojawi się winda. Dzięki niej, dzieci, które mają problem z poruszaniem się, będą mogły wreszcie korzystać z sal na piętrze.

Urząd Miasta ogłosił już przetarg na tę inwestycję. Formalnie, przedsiębiorca, który wygra przetarg będzie miał cztery miesiące na zrealizowanie inwestycji. W praktyce prace budowlane potrwają jednak o wiele krócej. – Ten termin uwzględnia czas oczekiwania na windę, na sprowadzenie tego urządzenia. Samą budowę i roboty ziemne można wykonać w ciągu miesiąca – mówi Bogdan Hetman z Wydziału Remontu Budynków Urzędu Miasta.

Zdaniem dyrekcji, winda jest bardzo potrzebna tegorocznym podopiecznym przedszkola. – W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy niewiele dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym i zajęcia dla nich odbywały się na parterze – mówi Paulina Bartnik, dyrektor Przedszkola nr 11. – Jednak w tym roku uruchomiliśmy odrębny oddział dla dzieci niechodzących i chcemy, aby mogły korzystać również z pomieszczeń na piętrze. Znajduje się tam między innymi sala do rytmiki, gabinet logopedy i psychologa – wylicza.

Remont terenu przy budynku jest nie mniej ważny. – U nas jest mały, dosyć stary i dziurawy parking. Trudno poruszać się po nim i wózkiem, i samochodem. Poza tym, nie mamy bocznych drzwi, a z parkingu jest daleko do wejścia głównego. Winda byłaby więc jednocześnie bocznym wejściem do przedszkola – wyjaśnia Paulina Bartnik.

Rodzice przedszkolaków z ul. Młodej Polski różnie oceniają plany dobudowania windy. – Zawsze to jakaś wygoda i ulepszenie dla dzieci, które mają problemy z poruszaniem się i ich rodziców. Sporo widziałam tutaj takich osób, a przychodzę tutaj z synem dopiero od trzech tygodni – mówi pani Karolina, mama Szymonka. – To dobre rozwiązanie, ale można je zastąpić innym. Na przykład zajęcia dla dzieci, które poruszają się na wózkach, można rozmieścić na parterze – podpowiada z kolei pani Elżbieta.

Dokładny koszt tej inwestycji poznamy, gdy firmy budowlane przedstawią już swoje oferty. Na razie można mówić tylko o szacunkowych kwotach. – Inwestycja powinna się zamknąć w kwocie 500 tysięcy zł – mówi Janusz Semeniuk, dyrektor Biura Zamówień Publicznych Urzędu Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto