Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych? Gdzie i jak je kupić?

Materiał informacyjny Banku Pekao S.A.
Obligacje stanowią jeden z najbardziej interesujących instrumentów finansowych dla inwestorów, którzy chcą skupić się przede wszystkim na ograniczeniu ryzyka. Dotyczy to w szczególności obligacji skarbowych – w tym przypadku stroną sprzedającą jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Finansów. Przed wykonaniem dyspozycji zakupu warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat obligacji.

Jak działają obligacje?

Obligacje – zarówno skarbowe, jak i inne warianty – należą do instrumentów dłużnych. Ich podstawową rolą jest określenie zobowiązania finansowego między dwiema stronami, z obowiązkiem spłaty w określonym terminie i ze wskazanymi odsetkami. Działanie obligacji jest zatem w dużej mierze podobne do pożyczki. Niektóre szczegóły mogą jednak się różnić w zależności od konkretnego typu obligacji. Instrumenty finansowe tego typu dzielą się na trzy główne rodzaje, w których podstawową różnicą jest postać emitenta:

  • obligacje skarbowe – emitentem jest Skarb Państwa;
  • obligacje korporacyjne – emitentem jest przedsiębiorstwo;
  • obligacje komunalne – emitentem jest jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo lub miasto).

Co ważne, każdy z podanych typów wiąże się z innym poziomem ryzyka. Dotyczy to zwłaszcza ryzyka kredytowego, które jest zdecydowanie najmniejsze w przypadku obligacji skarbowych. Instrumenty finansowe z tej grupy są emitowane przez Skarb Państwa (reprezentowany przez Ministra Finansów), który staje się gwarantem wykupu obligacji wraz z odsetkami.

Należy zaznaczyć, że Skarb Państwa odpowiada za spłatę całym swoim majątkiem, dzięki czemu inwestorzy mogą liczyć na bardzo wysoki poziom zabezpieczenia środków przeznaczonych na zakup obligacji.

Termin wykupu i oprocentowanie

Kolejne sposoby podziału obligacji opierają się na czasie do spłaty zobowiązania i na sposobie ustalania wysokości oprocentowania. Dla obligacji skarbowych termin może wynosić od 3 miesięcy do nawet ponad 10 lat.

Odsetki mogą być z kolei stałe, zmienne lub indeksowane według wartości inflacji. Pierwsza opcja jest dostępna najczęściej przy obligacjach krótkoterminowych, ale z takim rozwiązaniem można spotkać się także m.in. w przypadku zobowiązań zaciąganych na 3 lata. Obligacje zmiennoprocentowe, nazywane także zmiennokuponowymi, są natomiast dostosowywane do aktualnej stopy referencyjnej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej, której zmiany mogą wpłynąć na ewentualny zysk lub stratę dla inwestora.

Co oznaczają skróty opisujące obligacje skarbowe?

Przy wykonywaniu dyspozycji zakupu obligacji można zauważyć charakterystyczne, trzyliterowe skróty określające charakterystykę poszczególnych instrumentów tego typu. Poszczególne litery zawierają informację o rodzaju obligacji, a także o ich terminie i rodzaju oprocentowania.

Wśród najczęściej spotykanych skrótów znajdują się m.in. następujące oznaczenia:

  • OTS (oszczędnościowe trzymiesięczne stałoprocentowe) – okres 3 mies., stała stopa;
  • ROR (roczne oszczędnościowe referencyjne) – 1 rok, zmienna stopa;
  • DOR (dwuletnie oszczędnościowe referencyjne) – 2 lata, zmienna stopa;
  • TOS (trzyletnie oszczędnościowe stałoprocentowe) – 3 lata, stała stopa;
  • COI (czteroletnie oszczędnościowe indeksowane) – 4 lata, indeksowane inflacją;
  • EDO (emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe) – 10 lat, indeksowane inflacją.

Inwestowanie w obligacje skarbowe – wystarczy 100 złotych

Jedną z charakterystycznych cech obligacji skarbowych jest stała cena, która wynosi tyle samo każdego dnia i jest ustalona na poziomie 100 złotych. Oznacza to, że już ta niewielka kwota wystarczy, by zacząć systematyczne inwestowanie przy bardzo niskim ryzyku.

Do podmiotów oferujących tego typu instrumenty finansowe dołączyło w październiku 2022 r. Biuro Maklerskie Pekao, zwiększając tym samym dostępność obligacji skarbowych zarówno dla klientów Banku Pekao, jak i osób, które nie mają konta w tym banku. Zakup może być zrealizowany za pośrednictwem bankowości internetowej, aplikacji PeoPay lub w Punkcie Sprzedaży Obligacji. W przypadku osób niebędących klientami zawierana jest umowa o obsługę obligacji detalicznych.

„Obligacje skarbowe sprawdzą się jako baza, a także jako doskonała dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Wszystko zależy od preferencji inwestora oraz oczekiwanej stopy zwrotu. Emitentem detalicznych obligacji skarbowych jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Wykup oraz wypłata odsetek gwarantowane są przez Skarb Państwa, dlatego są produktem inwestycyjnym o niskim ryzyku” – powiedział Mariusz Kiełczykowski, Dyrektor ds. Klientów Indywidualnych z Biura Maklerskiego Pekao.

Dalsze informacje na temat obligacji skarbowych są dostępne na portalu Ministerstwa Finansów i na stronie internetowej Banku Pekao.

Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych? Gdzie i jak je kupić? - Portal i.pl

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto