Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepły posiłek i schronienie

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Ponad 80 dodatkowych miejsc noclegowych udostępnią lubelskie noclegownie już od 1 listopada. Rozpoczyna się okres chroniony i z powodu warunków pogodowych wzrasta zapotrzebowanie na bezpieczny dach nad głową i ciepłe posiłki.

30 dodatkowych miejsc uruchomi w poniedziałek Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta przy ul. Dolnej Panny Marii 32. - Okres od 1 listopada do 31 marca to okres chroniony, z uwagi na gorsze warunki pogodowe – wyjaśnia Renata Babiarz, pedagog działająca w ośrodku. – Nasze schronisko działa przez cały rok, teraz przyjmiemy 30 nowych osób.

W Bractwie Miłosierdzia bezdomni mogą liczyć na schronienie od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.30 do 7 rano, dostają ciepły posiłek, łóżko, mogą zrobić pranie, czy wykonać różne prace domowe. W ciągu dnia spędzają czas w dziennym ośrodku wsparcia.

- W weekendy i święta oferujemy schronienie całodobowo – dodaje Renata Babiarz. – Nasz ośrodek jest współfinansowany przez Gminę Lublin.

Jeszcze więcej, bo 52 miejsca przygotowało Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu „Nadzieja”. - W naszej noclegowni przy ul. Abramowickiej 2F mamy 42 dodatkowe miejsca – mówi Krzysztof Leszczyński, prezes stowarzyszenia. – Do tej pory mogliśmy przenocować 90 osób. Dodatkowo w schronisku dla bezdomnych przy ul. Garbarskiej 17 powstało 10 nowych miejsc.

Chętni mogli zgłaszać się już w piątek. Ośrodek oferuje ciepłe łóżko, posiłki, odzież. W weekendy działa całodobowo. - Również podczas mrozów, bezdomni mogą zostać u nas przez cała dobę – mówi Krzysztof Leszczyński. – Takie warunki po prostu nie pozwalają na przebywanie na dworze. Jeżeli sytuacja zmusi nas do tego, przygotujemy tzw. dostawki, czyli łóżka polowe i materace. Leszczyński zapewnia, że każdy, kto zgłosi się do ośrodka, otrzyma pomoc. Pod jednym tylko warunkiem – musi być trzeźwy! - Wystarczy zgłosić się na Abramowicką 2F i poprosić o pomoc, nie ważne czy chodzi o nocleg, czy tylko posiłek i odzież – dodaje. – Jeżeli u nas nie ma miejsc, kierujemy do innego ośrodka. Nikt nie zostanie odesłany z kwitkiem.

W Lublinie bezdomni mogą liczyć na schronienie w pięciu ośrodkach, spośród których dwa dostają dofinansowanie ze środków budżetu miasta. W tym roku na pomoc bezdomnym lubelski magistrat przeznaczył 1,2 mln zł.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto