Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CBŚ: 11 osób zatrzymanych

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
To już ósma fala zatrzymań dokonanych przez policjantów CBŚ i Wywiadu dotycząca odbarwiania i nielegalnego handlu olejem opałowym. Tym razem do zatrzymań doszło m.in. w Lublinie.

- Policjanci CBŚ wspólnie z funkcjonariuszami Biura Operacji antyterrorystycznych zatrzymali 11 osób – informuje podinsp. Janusz Wójtowicz z lubelskiej policji. - Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział do walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym i Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów.

Kontrolerzy z Ministerstwa Finansów prowadzą też odrębne czynności, które ustalają rozmiar strat jakie poniósł skarb państwa.

- Ze wstępnych szacunkowych wyliczeń wynika, że sięgają one nie mniej niż 80 milionów złotych – mówi Wójtowicz.

W środę rano policjanci przeszukali kilka firm oraz mieszkań na terenie województwa lubelskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.
Zatrzymani to siedmiu mieszkańców woj. lubelskiego, trzech mieszkańców woj. łódzkiego i jeden woj. dolnośląskiego. Są wśród nich dwaj przywódcy grupy: 45-letni Zbigniew M. z Lublina oraz 48-letni Robert Sz. z Łodzi. Zatrzymani zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty. W czwartek zapadnie decyzja co do zastosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych. Wszystkim podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Podczas akcji policjanci zlikwidowali także kolejną nielegalną odbarwialnię oleju opałowego.

- W jednej z miejscowości pod Łodzią funkcjonariusze ujawnili ukryte pod ziemią zbiorniki, narzędzia i środki chemiczne służące do procesu odbarwiania – informuje policja. - Śledczy zabezpieczyli także dokumentację księgowo-finansową świadczącą o przestępczej działalności. Policjanci zabezpieczyli pieniądze na kilkunastu kontach bankowych w kwocie około 400 tys. złotych, ponad 100 tys. złotych w gotówce oraz dwa samochody na łączną kwotę ponad 50 tys. złotych.

19 kwietnia zatrzymano w tej samej sprawie 48-letniego Stefana G. z Gdyni.

Mężczyzna odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, poświadczanie nieprawdy oraz przestępstwa skarbowe związane z praniem brudnych pieniędzy. Grupa działa co najmniej od początku 2008 roku na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i lubelskiego. Zajmowała się odbarwianiem oleju opałowego i wprowadzaniem go poprzez legalne firmy do obrotu. Średnio w ciągu jednego tygodnia obracano około 150 tys. litrami paliwa. Stefan G. został tymczasowo aresztowany. Zabezpieczono jego samochód o wartości 80 tys. złotych.

Do pierwszych zatrzymań doszło w na początku sierpnia 2008 roku.

Wtedy w Lublinie na gorącym uczynku sprzedaży odbarwionego paliwa zatrzymano przywódcę grupy - 37-letniego Piotra U. z Częstochowy. W tym samym czasie w kilku miastach w kraju zatrzymano 10 innych osób oraz zlikwidowano nielegalną rozlewnię paliw w województwie dolnośląskim.

Łącznie w tej sprawie zarzuty przedstawiono 40 osobom. Zastosowano 9 aresztów tymczasowych oraz 18 dozorów policyjnych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto