Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arabskie monety i inne skarby trafiły do muzeum w Lublinie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Dokładnie 541 srebrnych monet wczesnośredniowiecznych (tzw. dirhemów) oraz prawie 30 elementów bogato ornamentowanej srebrnej biżuterii tworzy depozyt, który od niedawna jest własnością lubelskiego muzeum. Na zdjęciu stan przed konserwacją
Dokładnie 541 srebrnych monet wczesnośredniowiecznych (tzw. dirhemów) oraz prawie 30 elementów bogato ornamentowanej srebrnej biżuterii tworzy depozyt, który od niedawna jest własnością lubelskiego muzeum. Na zdjęciu stan przed konserwacją Fot. Dorota Awiorko / Muzeum Narodowe w Lublinie
Srebrne monety i biżuteria odkryte w okolicach Pińska wzbogaciły kolekcję Muzeum Narodowego w Lublinie. – To niezwykle cenny zespół zabytków – podkreślają muzealnicy. Za kilka miesięcy skarby będzie można zobaczyć w muzeum.

Dokładnie 541 srebrnych monet wczesnośredniowiecznych (tzw. dirhemów) oraz prawie 30 elementów bogato ornamentowanej srebrnej biżuterii tworzy depozyt, który od niedawna jest własnością lubelskiego muzeum.

Skarb został ukryty w drugiej połowie X wieku, kiedy Polską rządzili Mieszko I lub Bolesław Chrobry, a na Rusi panował Włodzimierz Wielki. Okoliczności jego odkrycia nie są jasne, ale został znaleziony w latach 30-tych XX wieku na terenie województwa poleskiego w okolicach Pińska nad Prypecią.

Zestaw stał się własnością lubelskiego kolekcjonera prof. Edwarda Soczewińskiego, a pod koniec ubiegłego roku został zakupiony przez muzeum od jego spadkobierców.

Na zestaw biżuterii składają się: zawieszki półksiężycowate (tzw. lunule), zausznice (kolczyki) oraz pierścionek. Tego typu ozdoby były noszone przez elitę ówczesnego społeczeństwa. W skarbie znajdują się również półfabrykaty – zwoje srebrnego drutu przeznaczonego zapewne do dalszej pracy dla średniowiecznego jubilera.

„Cały zespół zabytków jest obecnie poddawany badaniom i specjalistycznym analizom w ośrodkach naukowych Lublina, Krakowa i Warszawy. Efekty konserwacji, badań, trójwymiarowe wizerunki oraz historię skarbu jeszcze w tym roku zaprezentujemy w formie wirtualnej wystawy!” – czytamy w komunikacie muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Arabskie monety i inne skarby trafiły do muzeum w Lublinie - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto