Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Czesław Rydecki - poznaj życiorys Prezesa MPK (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Marcin W.
Marcin W.
www.krc.pl
Od października 2008 roku był Prezesem Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Od tego czasu dążył do tego, by komunikacja miejska była dla pasażera bardziej przyjazna i wygodniejsza. Kupił nowe autobusy i trolejbusy. Aktywnie działał społecznie. W piątek, 20 maja, zmarł Czesław Rydecki.

Czesław Rydecki urodził się w 1950 roku. W latach 1969 - 1973 studiował na Politechnice Łódzkiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera elektryka w specjalności trakcja elektryczna. Jego praca dyplomowa została nagrodzona Nagrodą Ministra Transportu.

Po studiach rozpoczął pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi. Dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu przez lata awansował. W 1987 roku został Dyrektorem Naczelnym MPK Łódź. Po przekształceniu własnościowym powołany został na stanowisko Prezesa Zarządu MPK Łódź spółka z o.o.

W 1999 rozpoczęła się aktywna współpraca Czesława Rydeckiego z Międzynarodową Organizacją Transportu Publicznego w Brukseli. Tam, w latach 2001 - 2002, pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej.

Jako Prezes Zarządu MPK Łódź był twórcą i organizatorem Międzynarodowych Targów Komunikacji Miejskiej w Łodzi.

Jako pierwszy, Czesław Rydecki sprowadził do Łodzi nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje Cityrunner, których kursowało 15 wagonów.

W 2003 roku, po raz pierwszy w historii komunikacji miejskiej w Polsce, zorganizował Polską Strefę Wystawienniczą na Światowym Kongresie Transportu Publicznego w Madrycie.

W roku 2003 został odwołany ze stanowiska Prezesa Zarządu MPK w Łodzi przez prezydenta miasta - Jerzego Kropiwnickiego.

W październiku 2008 roku wygrał konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie spółka z o.o. Od tego czasu sukcesywnie wprowadzał do użytku tabor niskopodłogowy, przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Dbał o to, by w każdym nowym autobusie pojawiały się zapowiedzi głosowe przystanków.

Za jego kadencji zakupione zostały 32 nowe, niskopodłogowe autobusy marki mercedes, a także trolejbusy: MAZ, trzy Jelcze Mastero (montowane w zajezdni MPK) i 30 Solarisów Trollino 12, z których kilka jeździ już po ulicach miasta.
W sobotę, w zajezdni MPK na Helenowie miał odbyć się "Piknik firmowy", na którym miało mieć miejsce przekazanie Prezesowi Zarządu MPK symbolicznego klucza do 500-ego wyprodukowanego egzemplarza Solarisa Trollino 12, którego właścicielem jest już MPK. W związku ze śmiercią Czesława Rydeckiego, impreza została odwołana.

Równocześnie z działaniami zawodowymi, Czesław Rydecki czynnie uczestniczył w życiu społecznym. Aktywnie promował honorowe krwiodawstwo. Wspierał działalność Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK działających przy MPK Lublin i Szpitalu Wojewódzkim w Lublinie.

Wspierał działalność ogólnopolskiej akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" i lubelskiego Hospicjum Małego Księcia.

Prezes Zarządu MPK był znany także ze swych kontrowersyjnych decyzji, m.in. o zakupie 19-letniego autobusu, czy też pomysłem dotyczącym funkcjonowania komunikacji podczas ataków zimy, kiedy kursowałoby wyłącznie kilka linii miejskich.

Czesław Rydecki, za swoją działalność i aktywność zawodową, otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń. Do najważniejszych należą: "Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej" (rok 2000) i "Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski" (rok 2001).

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto