MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zielony budżet obywatelski Lublina. Miasto zakwitnie

Artur Jurkowski
Tak ma wyglądać kwietna łąka przy ul. Bernardyńskiej
Tak ma wyglądać kwietna łąka przy ul. Bernardyńskiej UM Lublin
Przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie pojawi się kolorowa łąka, naturalna rabata wyrośnie z kolei przy Ogrodowej.

- Okres kwitnienia to czerwiec – październik, więc przy sprzyjających warunkach pogodowych, jeszcze w wakacje ta kompozycja powinna cieszyć oczy mieszkańców. Wśród roślin będzie można znaleźć nagietek, wilec, maciejkę, czyli rośliny o bardzo kontrastowych kolorach – opisuje Olga Mazurek - Podleśna z biura prasowego ratusza. Chodzi o „kwietną łąkę”, która powstaje przy ul. Bernardyńskiej. To drugi z projektów zielonego budżetu obywatelskiego, który ratusz już zrealizował.

Łąka na wyrosnąć na pasie ziemi pomiędzy jezdniami ul. Bernardyńskiej u zbiegu z ulicami: Zamojską i Wyszyńskiego. - Wybrano mieszankę, gdzie wysokość roślin nie przekracza 40 cm. Konieczne było także uwzględnienie trudnych warunków miejskich, z którymi rośliny muszą sobie poradzić, a przy tym zachować swoje walory estetyczne – tłumaczy Olga Mazurek - Podleśna.

W tym roku, w ramach pierwszej edycji zielonego budżetu obywatelskiego ratusz przeznaczył na tego typu inwestycje 2 mln zł. Na zwycięskiej liście znalazły się 24 projekty. Dwa są już zakończone. Chodzi o ulicę Bernardyńską oraz ochronę ponad 100 kasztanowców rosnących wzdłuż ul. Świętochowskiego.

- Wykonany został projekt zieleni na skwerze przy ul. Biedronki, projekt zieleni przyulicznej wzdłuż Witosa, Roztocze i Bielskiego oraz skweru przy ul. Motorowej – wylicza Mazurek - Podleśna.

Nowa zieleń pojawi się też na ul. Ogrodowej. Szczegółowe rozwiązania są konsultowane z mieszkańcami. W planach jest naturalistyczna rabata. – Z krzewów i bylin. Ma to być wizytówka „zielonego budżetu obywatelskiego” – tłumaczyła w momencie ogłoszenia wyników „zielonego budżetu” Kamila Boguszewska z Wydz. Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP.

Wybudowane mają być skwery: przy Motorowej (550 tys. zł), Szwoleżerów (150 tys. zł). W centrum pojawią sią cztery parklety (czyli rodzaj „kieszonkowych ogródków” z donicami i meblami).

- Niedługo powinno też zostać ogłoszone postępowanie na dokumentację parku na Felinie i „zieloną salę wykładową” na ul. Cyruliczej. Przed nami jeszcze przetargi na wykonanie nasadzeń roślinnych – dodaje Mazurek – Podleśna.

ZOBACZ TEŻ:

Kozienalia 2017 już za nami (DUŻO ZDJĘĆ i WIDEO)
Majówka Historyczna w Zawieprzycach 2017 (ZDJĘCIA)
Festiwal "Rytm i Melodia" już za nami (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto